Lenistwo, roztargnienie, stres. Dlaczego czytamy coraz mniej książek?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 13:33
Z badań wynika, że Polacy nie czytają książek. W 2012 r. 60 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej lektury. Nie czytają dorośli i nie czytają ich dzieci. Dlaczego tak się dzieje?
Audio
  • Reportaż "Zjazd niezgodnych" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Zjazd niezgodnych" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
W 2012 roku odsetek Polaków po 15. roku życia, który przyznał się do tego, że nie przeczytał ani jednej książki w ciągu roku wyniósł ponad 60
W 2012 roku odsetek Polaków po 15. roku życia, który przyznał się do tego, że nie przeczytał ani jednej książki w ciągu roku wyniósł ponad 60%Foto: Glow Images/East News

Piotr Kieżun z Instytutu Książki, zajmujący się promocją czytelnictwa w kraju przyznaje, że obecnie czytamy inaczej, bo są to krótsze teksty. - My całkiem dużo czytamy, wysyłamy SMS-y, piszemy na Facebooku i nigdy chyba tak wiele osób nie pisało np. maili. My po prostu nie potrafimy się skupiać na dłuższych tekstach i stąd jest problem z książkami - mówi gość Jedynki.
Bardzo ważnym elementem kultury czytelniczej jest jej sam początek i nauczenie się dobrych nawyków w domu i szkole. - Jeśli zaniedbamy początek, to potem jest bardzo trudno. Dlatego w Instytucie Książki staramy się trafić do dzieci - opowiada Piotr Kieżun.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>
Dr Roman Chymkowski, socjolog i polonista z Biblioteki Narodowej mówi, że niskiego poziomu czytelnictwa nie można tłumaczyć lenistwem. Jakie są zatem tego powody? Wysłuchaj reportażu i dyskusji, która odbyła się po nim.
Listopad jest w Polsce miesiącem książki.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"
Prowadził: Jerzy Zawartka
Goście: dr Roman Chymkowski (socjolog i polonista z Biblioteki Narodowej), Piotr Kieżun (Instytut Książki)
Reportaż "Zjazd niezgodnych": autor Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 13.11.2014
Godzina emisji: 21.12
(sm, pg)

Czytaj także

Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:00
Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest uwarunkowana genetycznie, wpływ mają też czynniki środowiskowe. Nie znamy dokładnie jej przyczyny - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat bez sikorki? "Ma ona takie samo prawo do ziemi jak ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 05:00
- Żyjemy w czasach mocno antropocentrycznych, kiedy interesuje nas tylko to, co nasze, co ludzkie. Myślę, że nie mamy moralnego prawa do tego, by pozbawiać ziemię sikorek, a jednak to, co teraz robimy wprost do tego prowadzi - mówi Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy biją rodzice, najbardziej boli serce. Jakie skazy zostawia przemoc?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:25
Bitego dziecka nie boli tylko w miejscu uderzenia. Boli je serce. Wychowawczy klaps czy bicie pasem uczy, ale tylko złych rzeczy.
rozwiń zwiń