W pewnym momencie uchodźcy przestali znikać...

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 12:55
Do tej pory Polska była dla uchodźców przystankiem w drodze na Zachód, jednak coraz więcej osób postanawia tu zostać na stale. W zeszłym roku złożono najwięcej w historii wniosków o nadanie statusu uchodźcy.
Audio
W Szwecji wzrasta agresja i niechęci wobec mniejszości
W Szwecji wzrasta agresja i niechęci wobec mniejszościFoto: James Gordon/wikimedia Commons/CC

Pani Elwira do Polski, do lubelskiego ośrodka dla uchodźców, przyjechała 2 miesiące temu. Uciekła wraz z rodziną z Krymu, po tym, jak na półwysep wkroczyli Rosjanie. Jak przyznała, było strasznie. Na ulicach stały rosyjskie czołgi, ludzie bali się drzwi otworzyć. Każdy siedział w domu z nożem w ręku. Do tego zaczęły się prześladowania muzułmanów. - Naszego sąsiada pobili, zrywali nam muzułmańskie chusty z głów. Najbardziej baliśmy się o dzieci - wyjaśniła.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>
Jak powiedziała Urszula Jędrzejczyk, nauczycielka z lubelskiej szkoły podstawowej nr 31, kiedyś było tak, że dzieci uchodźców uczestniczyły w zajęciach przez 2 tygodnie, miesiąc, w porywach do pół roku, a potem znikały. - Wiedzieliśmy, że Polska jest dla nich przystankiem w drodze na Zachód, dlatego wydawało się nam, że nie ma co angażować zbyt wielu sił, żeby je edukować. W pewnym momencie te dzieci przestały znikać. Nadszedł czas, by coś z tym zrobić - wytłumaczyła.

Bohaterowie reportażu "Oswoić Inność" mówili również o swoich pomysłach na zintegrowanie uchodźców z mieszkańcami.
***
Tytuł reportażu: "Oswoić Inność"

Autor reportażu: Czesława Borowik

(realizacja akustyczna Jarosława Gołofita)

Data emisji: 24.11.2014

Godzina emisji: 21.14

kk, pg

Czytaj także

Pół miliona uchodźców na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:01
Konflikt na Ukrainie zmusił do opuszczenia domów ponad pół miliona ludzi - podał Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy chcą uciekać do Polski. Ogromny ruch

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 09:23
Z powodu niestabilnej sytuacji na Ukrainie rośnie liczba Ukraińców zainteresowanych przyjazdem do Polski. Ci, którzy już u nas są nie chcą do siebie wracać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 tysięcy uchodźców z Donbasu w Charkowie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 16:01
Nawet ponad sto tysięcy uchodźców uciekło do Charkowa z terytoriów zajętych przez separatystów. Obwód Charkowski graniczy z tą częścią Donbasu, na której ogłoszono powstanie dwóch separatystycznych państw.
rozwiń zwiń