Pomniki, które mówią

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 11:46
Echa ludzkich losów zaklęte w trzech pomnikach: w Helenowie, Woli Gułowskiej i sercu rezerwatu Jata przypominają o następstwach, jakie dla polskiego wojska oznaczał w 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow.
Audio
  • "Pomniki, które mówią" - reportaż Czesławy Borowik (Jedynka)
Miejsca pokazane w reportażu Pomniki, które mówią wywołują wspomnienia, ale również wskazują na niezwykle trudną rolę polskich żołnierzy osaczanych przez Niemców i Sowietów
Miejsca pokazane w reportażu "Pomniki, które mówią" wywołują wspomnienia, ale również wskazują na niezwykle trudną rolę polskich żołnierzy osaczanych przez Niemców i SowietówFoto: PAP/Mirosław Trembecki

Janina Tymińska z Helenowa miała 7 lat, kiedy na kocach po bitwie pod Wolą Gułowską przyniesiono rozszarpanych żołnierzy. Od tamtej pory opiekuje się mogiłami. Mieszkańcy Helenowa nie oddali poległych żołnierzy na żaden cmentarz, zrobili im na środku wsi swój. To tak jakby chcieli, by pomiędzy nimi zamieszkali. Postawili im pomnik, który potem jeden z rodziny poległych zmienił na inny.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Drugi pomnik to budynek użyteczności publicznej - Dom Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, a w nim nowoczesna multimedialna placówka muzealna. Do trzeciego pomnika docieramy, pokonując spory kawałek leśną drogą rezerwatu Jata, gdzie stacjonował oddział Wacława Rejmaka ps. "Ostoja". Tu spotykamy ostatnich żyjących partyzantów związanych m.in. z bitwą pod Gręzówką: mjr. Polikarpa Paducha i por. Stanisława Osypińskiego.

Miejsca pokazane w reportażu "Pomniki, które mówią" wywołują wspomnienia, ale również wskazują na niezwykle trudną rolę polskich żołnierzy osaczanych przez Niemców i Sowietów zarówno w przypadku wojny obronnej, jak i tzw. wyzwalania pod koniec II wojny światowej.

***

Tytuł reportażu: "Pomniki, które mówią"

Autorzy reportażu: Czesława Borowik (PR Lublin)

Realizacja akustyczna: Jarosława Gołofita

Data emisji: 8.12.2014

Godzina emisji: 21.14 – 21.32

pg,tj

Czytaj także

Ostatnie dni generała Nila. UB z bohatera uczyniło kolaboranta

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 05:54
- Gdy przyszedłem, Nil był już po śledztwie i otwarcie mówił, że odparł wszystkie zarzuty, jakie tylko przeciw niemu kierowano. Był tak pewny tego, że uważał, iż będzie zwolniony - opowiada Włodzimierz Rzeczycki, który dzielił celę z Augustem Emilem Fieldorfem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozostał tylko wojenny dziennik. Niezwykła historia polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:42
Eugeniusz Kasprzak po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Swoją historię opisał w pamiętniku, który jest jedną z niewielu po nim pamiątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pewnym momencie uchodźcy przestali znikać...

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 12:55
Do tej pory Polska była dla uchodźców przystankiem w drodze na Zachód, jednak coraz więcej osób postanawia tu zostać na stale. W zeszłym roku złożono najwięcej w historii wniosków o nadanie statusu uchodźcy.
rozwiń zwiń