X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pomniki, które mówią

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 11:46
Echa ludzkich losów zaklęte w trzech pomnikach: w Helenowie, Woli Gułowskiej i sercu rezerwatu Jata przypominają o następstwach, jakie dla polskiego wojska oznaczał w 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow.
Audio
  • "Pomniki, które mówią" - reportaż Czesławy Borowik (Jedynka)
Miejsca pokazane w reportażu Pomniki, które mówią wywołują wspomnienia, ale również wskazują na niezwykle trudną rolę polskich żołnierzy osaczanych przez Niemców i Sowietów
Miejsca pokazane w reportażu "Pomniki, które mówią" wywołują wspomnienia, ale również wskazują na niezwykle trudną rolę polskich żołnierzy osaczanych przez Niemców i SowietówFoto: PAP/Mirosław Trembecki

Janina Tymińska z Helenowa miała 7 lat, kiedy na kocach po bitwie pod Wolą Gułowską przyniesiono rozszarpanych żołnierzy. Od tamtej pory opiekuje się mogiłami. Mieszkańcy Helenowa nie oddali poległych żołnierzy na żaden cmentarz, zrobili im na środku wsi swój. To tak jakby chcieli, by pomiędzy nimi zamieszkali. Postawili im pomnik, który potem jeden z rodziny poległych zmienił na inny.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Drugi pomnik to budynek użyteczności publicznej - Dom Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, a w nim nowoczesna multimedialna placówka muzealna. Do trzeciego pomnika docieramy, pokonując spory kawałek leśną drogą rezerwatu Jata, gdzie stacjonował oddział Wacława Rejmaka ps. "Ostoja". Tu spotykamy ostatnich żyjących partyzantów związanych m.in. z bitwą pod Gręzówką: mjr. Polikarpa Paducha i por. Stanisława Osypińskiego.

Miejsca pokazane w reportażu "Pomniki, które mówią" wywołują wspomnienia, ale również wskazują na niezwykle trudną rolę polskich żołnierzy osaczanych przez Niemców i Sowietów zarówno w przypadku wojny obronnej, jak i tzw. wyzwalania pod koniec II wojny światowej.

***

Tytuł reportażu: "Pomniki, które mówią"

Autorzy reportażu: Czesława Borowik (PR Lublin)

Realizacja akustyczna: Jarosława Gołofita

Data emisji: 8.12.2014

Godzina emisji: 21.14 – 21.32

pg,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatnie dni generała Nila. UB z bohatera uczyniło kolaboranta

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 05:54
- Gdy przyszedłem, Nil był już po śledztwie i otwarcie mówił, że odparł wszystkie zarzuty, jakie tylko przeciw niemu kierowano. Był tak pewny tego, że uważał, iż będzie zwolniony - opowiada Włodzimierz Rzeczycki, który dzielił celę z Augustem Emilem Fieldorfem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozostał tylko wojenny dziennik. Niezwykła historia polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:42
Eugeniusz Kasprzak po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Swoją historię opisał w pamiętniku, który jest jedną z niewielu po nim pamiątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pewnym momencie uchodźcy przestali znikać...

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 12:55
Do tej pory Polska była dla uchodźców przystankiem w drodze na Zachód, jednak coraz więcej osób postanawia tu zostać na stale. W zeszłym roku złożono najwięcej w historii wniosków o nadanie statusu uchodźcy.
rozwiń zwiń