X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jadwiga Piłsudska - strażniczka pamięci

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 08:03
Po 50 latach emigracji w Londynie powróciła wraz z rodziną jako architekt do Polski, do ukochanego Sulejówka. Tu z Jej pomocą zaczęły ściągać z całego świata pamiątki po Marszałku i Jego niepodległościowym dziele.
Audio
  • Reportaż Barbary Grębeckiej "Życie jak legenda"
Marszałek Józef Piłsudski i jego córka Jadwiga wsiadają do sań. Styczeń 1934
Marszałek Józef Piłsudski i jego córka Jadwiga wsiadają do sań. Styczeń 1934Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

W listopadzie tego roku odeszła Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka Józefa Piłsudskiego. Patriotka, człowiek wielkiej kultury i serca. Urodziła się w 1920 r., już w Polsce niepodległej. Piękną kartą wpisała się w latach II wojny światowej, jako pilot szybowcowy, lotnik formacji pomocniczej RAF. Po powrocie do Polski w Sulejówku zaczęła gromadzić pamiątki po ojcu, których strzegła jak skarbów. Założycielka Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, współinicjatorka założenia Muzeum Jego imienia w Sulejówku, nie doczekała otwarcia tej unikatowej siedziby.

Pamiętam, jak niedawno pokazywała mi tam piękne, stare drzewa, które sadził jeszcze Ojciec, trasy Jego spacerów i ulubione widoki... Wspominała często legendarną klacz "kasztankę", ulubienicę obu sióstr Wandy i Jagody, a także przyjaciół z 4. pułku ułanów zaniemeńskich, i niezapomniane, kultywowane do ostatnich dni życia, zjazdy w Sulejówku.
Wybieram tu dla Państwa okruchy tych spotkań, słowa i klimaty ocalałe od zapomnienia...

***

Tytuł reportażu: "Życie jak legenda"
Autor reportażu: Barbara Grębecka
Data emisji: 23.12.2014
Godzina emisji: 21.14

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Piłsudski jakim go znałem i widziałem" - wspomnienia świadków historii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:45
5 grudnia 1867 urodził się Józef Piłsudski, jedna z największych postaci w historii Polski, budząca jednocześnie ogromne kontrowersje już za swojego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Polacy dali radę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:58
- Daliśmy sobie radę. Nie staliśmy się ani Niemcami, ani Rosjanami, ani Austriakami - zaznaczył w radiowej Jedynce prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński.
rozwiń zwiń