Jadwiga Piłsudska - strażniczka pamięci

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 08:03
Po 50 latach emigracji w Londynie powróciła wraz z rodziną jako architekt do Polski, do ukochanego Sulejówka. Tu z Jej pomocą zaczęły ściągać z całego świata pamiątki po Marszałku i Jego niepodległościowym dziele.
Audio
  • Reportaż Barbary Grębeckiej "Życie jak legenda"
Marszałek Józef Piłsudski i jego córka Jadwiga wsiadają do sań. Styczeń 1934
Marszałek Józef Piłsudski i jego córka Jadwiga wsiadają do sań. Styczeń 1934Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

W listopadzie tego roku odeszła Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka Józefa Piłsudskiego. Patriotka, człowiek wielkiej kultury i serca. Urodziła się w 1920 r., już w Polsce niepodległej. Piękną kartą wpisała się w latach II wojny światowej, jako pilot szybowcowy, lotnik formacji pomocniczej RAF. Po powrocie do Polski w Sulejówku zaczęła gromadzić pamiątki po ojcu, których strzegła jak skarbów. Założycielka Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, współinicjatorka założenia Muzeum Jego imienia w Sulejówku, nie doczekała otwarcia tej unikatowej siedziby.

Pamiętam, jak niedawno pokazywała mi tam piękne, stare drzewa, które sadził jeszcze Ojciec, trasy Jego spacerów i ulubione widoki... Wspominała często legendarną klacz "kasztankę", ulubienicę obu sióstr Wandy i Jagody, a także przyjaciół z 4. pułku ułanów zaniemeńskich, i niezapomniane, kultywowane do ostatnich dni życia, zjazdy w Sulejówku.
Wybieram tu dla Państwa okruchy tych spotkań, słowa i klimaty ocalałe od zapomnienia...

***

Tytuł reportażu: "Życie jak legenda"
Autor reportażu: Barbara Grębecka
Data emisji: 23.12.2014
Godzina emisji: 21.14

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jedna z największych postaci w historii Polski". 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 10:00
12 maja 1935 roku zmarł marszałek Józef Piłsudski - jedna z największych postaci w historii Polski, budząca jednocześnie kontrowersje już za swojego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Polacy dali radę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:58
- Daliśmy sobie radę. Nie staliśmy się ani Niemcami, ani Rosjanami, ani Austriakami - zaznaczył w radiowej Jedynce prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński.
rozwiń zwiń