X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok Oskara Kolberga. "Taniec zmienia stan ducha"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 08:43
- Wiejskie wesele to nie obciach. Kapela ludowa może dać niezapomniane wspomnienia. Nawet w Warszawie znaleźliby się chętni na taką potańcówkę - uważają uczestnicy spotkań śpiewaczych.
Audio
Na potańcówkach towarzyszących festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata trudno znaleźć wolną podłogową klepkę. Mazurki, oberki i chodzone podbijają serca młodzieży, dzieci i seniorów
Na potańcówkach towarzyszących festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata trudno znaleźć wolną podłogową klepkę. Mazurki, oberki i chodzone podbijają serca młodzieży, dzieci i seniorówFoto: mat. prasowe/Mariusz Cieszewski

Dorobek Oskara Kolberga jest ogromny zarówno pod względem naukowym, jak i kulturowym. Wiedza etnograficzna, kronikarstwo nut i tekstów, opisy zwyczajów, a nawet charakterystyki poszczególnych nacji. Wydarzenia mijającego roku - Roku Oskara Kolberga - wpisały się w rosnące wśród Polaków zainteresowanie ludowością.

Oskar
Oskar Kolberg

"Wiejskość" przestaje być postrzegana jako pochodzenie, którego należy się wstydzić, a zaczyna wiązać się z bogactwem kultury i sztuki. Z takim właśnie przekonaniem na organizowane w Warszawie śpiewacze spotkania przychodzą miłośnicy polskiego folkloru. - Czujemy się częścią prastarej tradycji - potwierdza jedna z nich.

I choć mieszkańcy ul. Kolberga nadal niewiele wiedzą o jej patronie, to potańcówki w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (w tym roku poświęcony był Kolbergowi) od kilku lat gromadzą rzesze zainteresowanych w różnym wieku. Organizator warszawskich spotkań śpiewaczych, poeta i śpiewak Adam Strug uważa, że "chodzonego zatańczy każdy". - Cudowne byłoby, gdyby myśląc "muzyka ludowa, wiejska" miało się na myśli przede wszystkim swoją historię. Nie traktować tradycji jako przedmiotu za szklaną szybą w muzeum, tylko coś, z czego się składamy - podkreśla.

Jego zdaniem muzyka jest pretekstem do doświadczenia tego, czym jest wspólnota kulturowa Polaków. - Także wspólnota językowa, bo przecież pracujemy na wspaniałym materiale literackim - wyjaśnia.

O kulturze ludowej w reportażu opowiadają także Katarzyna Markiewicz - dyrektor Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz skrzypek i kompozytor Janusz Prusinowski.

***

Tytuł reportażu: "Na ludową nutę"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 30.12.2014
Godzina emisji: 21.14

(asz/mc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. Kronikarz pieśni, jakiego nie znał świat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:58
Ołówek, kartka papieru z pięciolinią i żywe wykonanie tradycyjnej pieśni. Z takim arsenałem w XIX wieku polski etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg realizował projekt badań i zapisywania muzyki tradycyjnej na skalę, o jaką trudno dziś, mimo nieograniczonego dostępu do techniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie-Tutki: nie boimy się wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:36
- Z dialogu z innymi artystami rodzą się rzeczy orginalne, nieprzewidywalne. Trzeba takich eksperymentów dokonywać, by muzyka się rozwijała - uważa Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskar Kolberg – zbieracz polskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 12:16
- Kolberg sam siebie nazywał w ten sposób. To my mówimy dziś o nim, że był etnografem, folklorystą i kompozytorem, żeby wbić to ludziom do głowy - mówi Andrzej Kosowski z Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń