Knebel na media. Jak działała cenzura w PRL?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 12:40
25 lat temu zlikwidowano Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Jak cenzurę wspominają dziś dziennikarze Polskiego Radia?
Audio
  • Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze pt. "Ocenzurowane" (Magazyn Reporterów Jedynki)
  • Helena Kowalik, wiceprzewodnicząca Rady Etyki Mediów i Andrzej Zawistowski dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN o cenzurze w PRL (Magazyn Reporterów Jedynki)
Dziennikarze Polskiego Radia starali się przemycać w audycjach niepożądane przez cenzorów treści
Dziennikarze Polskiego Radia starali się przemycać w audycjach niepożądane przez cenzorów treściFoto: Glow Images/East News/Zdjęcie ilustracyjne

"Zrobiłam kiedyś reportaż" - zaczyna swoją opowieść Irena Piłatowska, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Bohater jej materiału, w pobocznym wątku, wspomniał, że żył z żoną "na kartę rowerową", co oznaczało, że mieli tylko ślub cywilny.

- Trzeba to sformułowanie wyciąć, bo to kpina z urzędów państwowych - usłyszała dziennikarka od "kobiety zza sosnowego biurka", która była cenzorką.

W reportażu pt. "Ocenzurowane" Eweliny Karpacz-Oboładze pracownicy Polskiego Radia wspominają swoje doświadczenia z cenzorami, którzy pilnowali, by w eter nie popłynęły niepożądane treści.

W studiu odbyła się też dyskusja na temat cenzury w latach PRL.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki

Prowadził: Jerzy Zawartka

Goście: Helena Kowalik (wiceprzewodnicząca Rady Etyki Mediów), Andrzej Zawistowski (dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN)

Godzina emisji: 21.14

Data emisji: 10.04.2015

pkur/tj

Czytaj także

Proces szesnastu - historia porwania przywódców Polskiego Podziemia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 06:00
- Spojrzałem przez okno samolotu i zobaczyłem, że lecimy w innym kierunku, niż się spodziewaliśmy. Zapytałem dlaczego? W odpowiedzi usłyszałem, że lecimy do Moskwy, do Stalina - mówił Adam Bień, jeden z szesnastu aresztowanych przez NKWD przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tego nie było" - reportaż Olgi Mickiewicz z cyklu "Zaczęło się 4 czerwca"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 10:59
Przed 1989 rokiem wiele zjawisk i problemów społecznych oficjalnie nie istniało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bohdanowicz - król życia epoki PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 09:27
Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz - oto Andrzej Bohdanowicz. O jego losach opowiada reportaż "Karty życia", który zdobył główną nagrodę na tegorocznym Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory.
rozwiń zwiń