Wolność i drugie życie dzięki lasce. Świat osoby niewidomej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 02:03
- Kiedy zacząłem chodzić z laską, to poczułem wolność, tak jakby ktoś mi dał drugie życie. Dzięki niej mogłem sam o sobie decydować - opowiada niewidomy bohater reportażu "Wolność po stracie".
Audio
  • Reportaż "Wolność po stracie" Olgi Mickiewicz (Reportaż w radiowej Jedynce)
Chwila, kiedy osoba niewidoma zaczyna uczyć się poruszać po mieście jest zazwyczaj dla niej bardzo stresująca, ale w końcu - przynosi satysfakcję
Chwila, kiedy osoba niewidoma zaczyna uczyć się poruszać po mieście jest zazwyczaj dla niej bardzo stresująca, ale w końcu - przynosi satysfakcjęFoto: Depositphotos

Moment utraty wzroku to zawsze tragedia. Niektórzy niewidomi przestają wtedy wychodzić z domu i zaczynają polegać tylko na opiece przewodników - członków rodziny, przyjaciół. Ale co, jeśli takich osób brakuje lub nie mają akurat czasu? - Nie od razy zaakceptowałam białą laskę, bardzo się wstydziłam tego, że nie widzę. Jak wchodziliśmy z mężem do autobusu i ktoś zauważał, że jednak mam jakiś problem i ustępował mi miejsca, to byłam zła na siebie - opowiada bohaterka reportażu Olgi Mickiewicz.

Jedna z osób opowiada, że wzrok straciła w wieku 30 lat z powodu cukrzycy. Początki były dla niej bardzo trudne, bo przez 4 lata nie wychodziła sama z domu. Niektórzy są zadania, że fakt, iż nie widzą od urodzenia sprawia, że łatwiej im funkcjonować. - Przez to, że zawsze nie widziałem, nie mam poczucia straty. Wielu umiejętności nauczyłem się w sposób naturalny, a osoba, która traci wzrok musi uporać się z tym problemem i przystosować do zupełnie nowego sposobu życia - opowiada bohater reportażu.

Z dźwięku dowiesz się, jakie czynności są szczególnie trudne dla osób niewidomych i dlaczego samodzielność jest dla nich tak ważna. Usłyszysz również w jaki sposób poruszają się osoby niewidzące i co ma z tym wspólnego świat dźwięków.

***

Tytuł audycji: Reportaż w radiowej Jedynce

Tytuł reportażu: "Wolność po stracie"

Autor reportażu: Olga Mickiewicz

Data emisji: 20.07.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leki częściej niż obiad na stole Polaków. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 06:11
- Warto ludzi nauczyć, by byli bardziej odporni na reklamy. Popularne suplementy diety, którymi ludzie się zajadają, są bez żadnej wartości - mówi dr Konstanty Radziwiłł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć po zjedzeniu czekoladek. "To jest życie na bombie"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 03:29
W pozornie bezpiecznych produktach kryją się substancje groźne dla alergików. Tak stało się w przypadku 9-letniej Martyny, która zmarła po zjedzeniu trzech czekoladek.
rozwiń zwiń