"Zaklęte w szkło" - Wojciech Markiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 17:55
Do witraży można podchodzić jako do swoistego rzemiosła lub z estymą towarzyszącą wierze.
Audio
  • Reportaż Wojciecha Markiewicza "Zaklęte w szkło"
Fragment witrażu Bóg Ojciec zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego znajdujący się w kościele franciszkanów w Krakowie
Fragment witrażu "Bóg Ojciec" zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego znajdujący się w kościele franciszkanów w KrakowieFoto: DIMSFIKAS/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Wizyta w pracowni Leszka Heine – twórcy i konserwatora witraży u O.O. Franciszkanów w Krakowie, Bazylice Mariackiej i na Wawelu. Opowiada profesor Paweł Karaszkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych – inżynier chemik i konserwator oraz naukowcy z Instytutu Historii sztuki UJ: profesor Wojciech Bałus i dr Dobrosława Horzela.

Do witraży można podchodzić jako do swoistego rzemiosła lub z estymą towarzyszącą wierze. O takim podejściu mówi rektor Wyższego Seminarium Franciszkanów ojciec Andrzej Zając - filozof i teolog. Bohaterowie reportażu mówią także o roli sztuki i dziedzictwa w kształtowaniu naszych postaw.

***
Tytuł reportażu: "Zaklęte w szkło"
Autorzy: Wojciech Markiewicz
Data emisji: 30.03.2016
Godzina emisji: 15.28
asz

Czytaj także

Tibor Sands i jego niezwykłe dzieje. "Opowiedziałem wam więcej niż komukolwiek"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 04:09
Zasłynął jako fotograf Białego Domu. Brał także udział w produkcji takich filmów, jak "Klute", "Ojciec chrzestny" i "West Side Story". Ale zanim trafił do Ameryki, jako Żyd musiał ukrywać się na Węgrzech, trafił do obozu, w którym przeżył dzięki znienawidzonej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robi swoje po cichu, a efekty jej pracy zdobią Watykan

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 10:50
Marta Chrzan ma nietuzinkowe pomysły. Gdy np. dowiedziała się, że papież Jan Paweł II oddaje prawosławnym ikonę, z którą był bardzo związany, postanowiła, że namaluje mu taką samą.
rozwiń zwiń