X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Laskach dają szansę niewidomym dzieciom na odkrywanie świata

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 12:00
Jeden z lekarzy hrabiny Róży Czackiej powiedział: hrabiny wzrok już nie poprawi się, lepiej niech zajmie się pomocą innym niewidomym. W wieku 22 lat straciła wzrok i rozpoczęła swoje dzieło, którego ukoronowaniem była działalność Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Audio
  • "Dotyk światła" – Dorota Boniecka-Górny (Reportaż w Jedynce)
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w LaskachFoto: PAP/Tomasz Gzell

Matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zmarła 55 lat temu. Swoje życie poświęciła na przygotowanie osób niewidomych do pełnowartościowego życia w społeczeństwie ludzi widzących. Najpierw w Warszawie otworzyła nieduży ośrodek pomocy ociemniałym, a potem w Laskach pod Warszawą kupiła plac pełen piachu. Dziś jest to duży Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej,  liczy prawie 80 hektarów, 70 budynków. Położony w otulinie Puszczy Kampinoskiej.

Cała kadra i siostry są od ponad 100 lat z niewidomymi i dla niewidomych. Towarzyszą im na każdym etapie życia. Swoim podopiecznym zapewniają integralne wychowanie, wszechstronną edukację, przygotowanie do zawodu, a także wspierają ich na rynku pracy.

***

Tytuł reportażu: "Dotyk światła"

Autorka reportażu:  Dorota Boniecka-Górny

Data emisji: 27.05.2016

Godz. emisji: 22.31

gs/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Praga gada"- Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 10:59
Myli się ten, kto sądzi, że seniorzy nie mają do zaproponowania młodym nic ciekawego. Problemem jest to, że młodzi ludzie nie są tego świadomi – mało jest przestrzeni, w której oba pokolenia mogłyby się spotkać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy. Żołnierz. Romantyk. Ojciec

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 11:30
"Kochajcie swoją Ojczyznę, kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" to fragment jednego z ostatnich listów, jakie od rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymała jego córka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnie kryją Sokółka i Legnica?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:00
Sokółka i Legnica - to tam miały miejsce zdarzenia, które uznane zostały za cuda. W obu przypadkach na hostii, która upadła na kościelną posadzkę pojawiły się czerwone plamki.
rozwiń zwiń