W Laskach dają szansę niewidomym dzieciom na odkrywanie świata

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 12:00
Jeden z lekarzy hrabiny Róży Czackiej powiedział: hrabiny wzrok już nie poprawi się, lepiej niech zajmie się pomocą innym niewidomym. W wieku 22 lat straciła wzrok i rozpoczęła swoje dzieło, którego ukoronowaniem była działalność Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Audio
  • "Dotyk światła" – Dorota Boniecka-Górny (Reportaż w Jedynce)
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w LaskachFoto: PAP/Tomasz Gzell

Matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zmarła 55 lat temu. Swoje życie poświęciła na przygotowanie osób niewidomych do pełnowartościowego życia w społeczeństwie ludzi widzących. Najpierw w Warszawie otworzyła nieduży ośrodek pomocy ociemniałym, a potem w Laskach pod Warszawą kupiła plac pełen piachu. Dziś jest to duży Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej,  liczy prawie 80 hektarów, 70 budynków. Położony w otulinie Puszczy Kampinoskiej.

Cała kadra i siostry są od ponad 100 lat z niewidomymi i dla niewidomych. Towarzyszą im na każdym etapie życia. Swoim podopiecznym zapewniają integralne wychowanie, wszechstronną edukację, przygotowanie do zawodu, a także wspierają ich na rynku pracy.

***

Tytuł reportażu: "Dotyk światła"

Autorka reportażu:  Dorota Boniecka-Górny

Data emisji: 27.05.2016

Godz. emisji: 22.31

gs/ei

Czytaj także

"Praga gada"- Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 10:59
Myli się ten, kto sądzi, że seniorzy nie mają do zaproponowania młodym nic ciekawego. Problemem jest to, że młodzi ludzie nie są tego świadomi – mało jest przestrzeni, w której oba pokolenia mogłyby się spotkać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy. Żołnierz. Romantyk. Ojciec

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 11:30
"Kochajcie swoją Ojczyznę, kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" to fragment jednego z ostatnich listów, jakie od rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymała jego córka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnie kryją Sokółka i Legnica?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:00
Sokółka i Legnica - to tam miały miejsce zdarzenia, które uznane zostały za cuda. W obu przypadkach na hostii, która upadła na kościelną posadzkę pojawiły się czerwone plamki.
rozwiń zwiń