"Pogrzebana prawda" - Marta Rebzda

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 10:10
Autorka reportażu podąża śladem żyjących światków tragedii, która rozegrała się w Jedwabnem.  
Audio
  • Poruszający reportaż "Pogrzebana prawda" Marty Rebzdy (Reportaż w Jedynce)
Obchody upamiętniające ofiary mordu Żydów w Jedwabnem, w 74. rocznicę tych tragicznych wydarzeń  w lipcu 2015 roku
Obchody upamiętniające ofiary mordu Żydów w Jedwabnem, w 74. rocznicę tych tragicznych wydarzeń w lipcu 2015 rokuFoto: PAP/Michał Zieliński

Słuchaj także >>>
pap_20120307_0NI 1200.jpg
Rocznica zbrodni w Jedwabnem. "Zasadniczy obraz tego, co się wydarzyło znamy"

Historia zagłady żydowskiej części mieszkańców Jedwabnego została zapomniana na kilka dekad wraz z wydaniem wyroków skazujących na dziesięciu mężczyzn, którzy brali w niej udział. Publikacja książki "Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa w 2000r. przyczyniła się do wzrostu zainteresowania tą zbrodnią i wywoła dyskusję w środowisku historyków i w mediach. Od tej pory temat ten ciągle budzi emocje, również wśród mieszkańców Jedwabnego, którzy albo milczą, albo żywo komentują wydarzenia sprzed siedemdziesięciu pięciu lat.

Co wiemy o masakrze w Jedwabnem? Nie ulega wątpliwości, że Polacy działali z inspiracji niemieckiej. Nie wiemy, jak liczna była grupa Niemców i czy Polacy działali do końca pod ich przymusem? Na pytanie, kto podpalił stodołę wciąż nie ma jasnej odpowiedzi. Gdyby nie wstrzymana, na prośbę rabina Schudricha ekshumacja, znalibyśmy dokładną liczbę ofiar i przyczynę ich śmierci. Czy da się jeszcze coś dopowiedzieć o zbrodni w Jedwabnem? Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że prawda o Jedwabnem jest wciąż pogrzebana w ziemi.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Pogrzebana prawda"

Autorka reportażu: Marta Rebzda 

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 22.30

gs/tj

Czytaj także

Szatańska i anielska narracja w ocenie pogromów na Żydach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 10:54
- Zadaniem historyka jest odtworzyć co się rzeczywiście stało. Nie wyklucza to udziału w pogromie Polaków, ale też nie wyklucza udziału komunistów czy też szerzej zakrojonego planu - mówi prof. Marek Chodakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: pogromy w Jedwabnem i Kielcach były prowokacjami

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 16:11
- Jedwabne i zbrodnie popełnione na Żydach w okolicznych miasteczkach i wsiach były "odpryskami aktu inauguracyjnego", którym było spalenie synagogi w Białymstoku w czerwcu 1941 - mówił Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji w czasach PRL i dziennikarz.
rozwiń zwiń