"Śladami Lata z Radiem" - Stalowa Wola

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 18:43
W cyklu reportaży o miastach, w których koncertuje "Lato z Radiem", w sobotę (12.08) zawitaliśmy do Stalowej Woli. Wojciech Markiewicz przedstawia reportaż "Stalowa Wola wczoraj i cokolwiek dalej".
Audio
  • "Stalowa Wola wczoraj i cokolwiek dalej" - Wojciech Markiewicz (Reportaż/Jedynka)
Panorama Stalowej Woli
Panorama Stalowej WoliFoto: materiały promocyjne

Co rozsławiło Stalową Wolę, ten "polski Magnitororsk" jak ją nazwał Melchior Wańkowicz, pisząc w 1938 roku swój słynny reportaż o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego? Być może była to "stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność" - zanotował ten klasyk reportażu.

- W tamtym przedwojennym czasie był to na pewno marsz z Polski leśnej i polnej w Polskę zbrojną - mówi miejscowy kronikarz, autor wielu opracowań o Stalowej Woli Dionizy Garbacz. Zamieszkał w tym mieście, którego przedwojenna historia zaczęła się od budowy liczącego kilkanaście bloków robotniczego osiedla, kolonii mieszkalnej dla 12 tysięcy osób.

Te czasy przypomina zorganizowana przez regionalne muzeum wystawa zlokalizowana wokół nowo wybudowanej biblioteki miejskiej. Kuratorka wystawy, historyczka sztuki Justyna Zarzycka, jest reprezentantką młodego pokolenia lat 80., które patrzy na Stalową Wolę już inaczej, choć nie ukrywa swojego zainteresowania historią miasta.

***

Tytuł reportażu: "Stalowa Wola wczoraj i cokolwiek dalej" z cyklu "Śladami Lata z Radiem"

Autor reportażu: Wojciech Markiewicz

Data emisji: 12.08.2017

Godzina emisji: 17.10

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Zamościu i Stalowej Woli padł rekord frekwencji!

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 11:28
W miniony weekend w koncertach "Lata z Radiem" uczestniczyło ponad 68 tys. osób. W Zamościu i Stalowej Woli wystąpili m.in. Sylwia Grzeszczak, Andrzej Piaseczny, zespół Hey i Czarno-Czarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalowa Wola – miasto zbudowane w 26 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 12:58
- Stalowa Wola powstała w 1938 r. w ramach projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tempo budowy, zwłaszcza jak na tamte czasy, było zawrotne. Zakłady Południowe i osiedle postawiono w 26 miesięcy i 26 dni - mówi Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huta Stalowa Wola stawia na nowoczesne rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 13:09
Huta Stalowa Wola 2 lata temu weszła w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i bierze czynny udział w modernizacji polskiej armii.
rozwiń zwiń