"Dom życia" - reportaż Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 10:53
Kościół Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim w Warszawie otrzymał w czerwcu 2017 roku tytuł "House of Life - Dom życia". To pierwsze miejsce w Polsce oznaczone tym tytułem.
Audio
Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie (przysłonięty przez blok mieszkalny z czasów PRL). Widok z Pałacu  Kultury i Nauki
Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie (przysłonięty przez blok mieszkalny z czasów PRL). Widok z Pałacu Kultury i NaukiFoto: shutterstock/Alizada Studios

Wyróżnienie jest przyznawane od 2014 roku przez Fundację Wallenberga i ma na celu upamiętniać miejsca związane z ratowaniem Żydów w czasie Holocaustu.

Podczas okupacji hitlerowskiej kościół Wszystkich Świętych znajdował się na terenie warszawskiego getta. Ówczesny proboszcz parafii, ksiądz prałat Marceli Godlewski, znany z wcześniejszych antysemickich wypowiedzi i wikary ksiądz Antoni Czarnecki zakwaterowali na terenie plebanii ok. 100 Żydów (m.in. prof. Ludwika Hirszfelda i rodzinę Ludwika Zamenhofa). Ksiądz Godlewski za swoją działalność został pośmiertnie uhonorowany tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Zaś w domu ks. Godlewskiego w Aninie siostry franciszkanki Rodziny Maryi prowadziły sierociniec, którego połowę mieszkańców stanowiły dzieci żydowskie.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Jedynce

Tytuł reportażu: "Dom życia"

Autor reportażu: Marta Rebzda

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 21.11

ag/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kłopoty Walentyny" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:00
Kłopoty pani Walentyny zaczęły się jeszcze w rodzinnym Witebsku. W poszukiwaniu lepszego życia wyjechała na Litwę, gdzie życie też nie było łatwe. Ostatni przystanek - Polska miała stać się dla bohaterki wymarzonym domem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nierozłączni" – reportaż Bartosza Panka

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:26
Jako nastolatkowie marzyli o rejsie dookoła globu. Po raz pierwszy nielegalnie wypłynęli na Bornholm w 1959 roku. Trafili do aresztu, a władze zakazały im wspólnego wypływania w morze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwiaty przed chlebem" - Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 10:48
Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" działa w Polsce od 2002 roku. Pierwsze tego typu stowarzyszenie powstało we Francji w 1946 roku. Skupiało młode osoby, które pomagały najbiedniejszym.
rozwiń zwiń