Reportaż "Ulice flamenco" - Dorota Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 21:15
Flamenco to nie tylko specyficzna harmonia, skomplikowane rytmicznie kompozycje, charakterystyczny andaluzyjski taniec, śpiew i gitarowe brzmienie, ale także tzw. duende, czyli duch flamenco. To wspólna improwizacja, szukanie porozumienia. Bywa zmysłowe, nostalgiczne, żartobliwe… Jak życie.
Audio
  • Dorota Jaśkiewicz-Łebek - reportaż "Ulice flamenco" (Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Krzyzak/shutterstock.com

Pierwotnie było wielokulturową muzyką ludową, nieco chropowatą, ale płynącą prosto z serca. Trafiając do sal koncertowych, stało się wprawdzie rozpoznawalne, ale utraciło swoją pierwotną funkcję komunikacji międzyludzkiej i oczyszczania skumulowanych uczuć, przy pomocy sztuki.

Elżbieta Moszczyńska tańczyła od dziecka. Na studiach kulturoznawczych we Wrocławiu pisała pracę o tańcu, który interesował ją jako narzędzie terapeutyczne, otwierające osobistą ekspresję. Choć nie była pierwszą w Polsce nauczycielką flamenco, ale była pierwszą tancerką, która uczyła się od rdzennych nauczycieli z Andaluzji i żyła wśród nich.

Począwszy od roku 1990 otworzyła kilka szkół flamenco w Polsce, a wiele aktywnych do dziś tancerek flamenco jest jej uczennicami., Lecz jej awanturnicza natura znowu pchała ją w świat. Jeździła po Europie, tańcząc na ulicach, żeby w końcu osiąść w Andaluzji, gdzie mieszka 25 lat.Szukając pierwotnych korzeni sztuki, stworzyła tam swoją metodę odblokowanie ciała i emocji, terapii poprzez taniec i inne artystyczne środki wyrazu.

Razem z autorką reportażu idą śladami flamenco po ulicach Sewilli.

***

Audycja: "Reportaż w Jedynce"

Tytuł reportażu: "Ulice flamenco"

Autor reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 21.18

ag

Czytaj także

"Dancing" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 21:35
Czy seniorzy i milenialsi mogą się bawić na jednej imprezie, przy tej samej muzyce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska Orkiestra Sentymentalna prosi do tańca

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 16:00
Zespół, który oczarował publiczność piosenkami z czasów dwudziestolecia międzywojennego, właśnie wydał drugą płytę. Jej tytuł to "Tańcz mój złoty". - Repertuar jest iście taneczny - zapewnia Gabriela Mościcka, wokalistka i instrumentalistka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
rozwiń zwiń