"W nowej odsłonie" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 14:01
Marianna Orańska do Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim musiała wchodzić przez okno, gdyż była uwikłana w potajemny romans. Czeski Kuks szczyci się barokowym kompleksem uzdrowiskowym. 
Audio
  • "W nowej odsłonie"-reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej
Kuks
KuksFoto: Veronika Tomkova

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim z 1838 roku, jak twierdzi administrator pałacu - Sławomir Radzik, "uchodzi za największą budowlę, która powstała u schyłku romantyzmu w Europie". W 1986 roku pałac wydzierżawiono na 40 lat, ale właściciel nie poradził sobie z odbudową. Dopiero w 2012 roku wrócił w ręce zarządcy - Gminy Kamieniec Ząbkowicki i rozpoczęto rewitalizację. 

Przewodniczka Beata Stelmaszewska mówi w reportażu, że Marianna Orańska uchodziła za "bizneswoman XIX wieku". - Marianna Orańska była wyzwoloną kobietą, a do pałacu wchodziła przez okno, gdyż była uwikła w romans - dodaje. 

W okresie baroku, powstał w czeskim Kuksie rozległy kompleks budynków świeckich i kościelnych. Powódź i wojna niestety zniszczyły znaczną ich część, natomiast Czesi postanowili zająć się rewitalizacją obiektu. - W lipcu i sierpniu odwiedza nas bardzo dużo turystów - słyszymy w audycji.

Jak wyglądało życie Marianny Orańskiej? Dlaczego warto korzystać z uzdrowisk? Zapraszamy do wysłuchania reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "W nowej odsłonie"

Autorka reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska

Data emisji: 07.06.2019

Godzina emisji: 23.07

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ból niepewności" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 09:47
Brat Beaty zniknął 4 lata temu. Ponieważ ostatni raz widziano go na moście, uznano, że popełnił samobójstwo. Ale jego siostra nie dała za wygraną. Na własną rękę szukała Mariusza. 
rozwiń zwiń