"Odkopane losy - Tajemnice Westerplatte" - reportaż Anny Rębas

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 06:45
Od kilku miesięcy na Westerplatte archeolodzy odnajdują szczątki obrońców w miejscu dawnej wojskowej składnicy tranzytowej. Przez te tygodnie reporterka Anna Rębas towarzyszyła im z mikrofonem. Rozmawiała z historykami, archeologami i antropologami.
Audio
  • "Odkopane losy - Tajemnice Westerplatte" - Anna Rębas (Reportaż w radiowej Jedynce)
Rzeczy polskich żołnierzy, znalezione przez zespół archeologów w miejscu gdzie była wartownia nr 5, zaprezentowane podczas konferencji prasowej na terenie bazy archeologicznej Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 roku  Oddziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Rzeczy polskich żołnierzy, znalezione przez zespół archeologów w miejscu gdzie była wartownia nr 5, zaprezentowane podczas konferencji prasowej na terenie bazy archeologicznej Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 roku – Oddziale Muzeum II Wojny Światowej w GdańskuFoto: PAP/Marcin Gadomski

- Trwa swoista wojna o Westerplatte - mówią bohaterowie reportażu - Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, oraz archeolodzy - Filip Kuczma i Piotr Kalka.

Baza archeologów to kilka baraków otoczonych ogrodzeniem tam, gdzie kiedyś stała wartownia nr 5. Nad bazą biało-czerwona flaga. - Wisi tam, odkąd się tu rozstawiliśmy. I nie zniknie. Trochę się tylko przybrudziła, ale mamy już dziś nową - mówi Filip Kuczma.

Kierownik grupy archeologów razem ze swoim zespołem pojawia się w tym miejscu zawsze wcześnie rano. Od 24 września na miejsce przyjeżdża też prawie codziennie antropolog Aleksandra Pudło z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. To ona dokonuje pierwszych oględzin, widzi układ kości, wkłada delikatnie szczątki do specjalnych worków.

Ocenia także wiek odnalezionych. Widać, że to była nagła śmierć młodych żołnierzy. Dokładna analiza odbędzie się jednak w laboratorium.

W tym miejscu nie da się pracować bez emocji. To nie jest zwykła baza i zwykłe wykopaliska.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym poza reportażem "Odkopane losy - Tajemnice Westerplatte" także rozmowa z jego autorką - Anną Rębas. 

***

Tytuł reportażu: "Odkopane losy - Tajemnice Westerplatte"

Autor: Anna Rębas

Data emisji: 19.11.2019 r. 

Godzina emisji: 00.15

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak