"Jańcio Szperańcio" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 21:10
Rodzice Jana Zagozdy mieli przed wojną radio z gramofonem i kilkadziesiąt szelakowych płyt. Mały Janek słuchał ich bez przerwy. Dochodziło nawet do tego, że podczas postu mama musiała zamykać gramofon w szafie na klucz.
Audio
  • "Jańcio Szperańcio". Reportaż o Janie Zagoździe autorstwa Jakuba Tarki (Kulturalne Jedynka)
Jan Zagozda
Jan ZagozdaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W wieku 4 lat Jan Zagozda znał już na pamięć większość "dorosłych" piosenek, wśród nich tę najbardziej ulubioną: "Odrobinę szczęścia w miłości". W czasie wojny bardzo przeżywał fakt, że rodzice musieli sprzedać całą kolekcję płyt. Odbił to sobie po wojnie. Obecnie ma skatalogowanych 40 tysięcy utworów. Od przeszło 60 lat prezentuje je na antenie radiowej Jedynki. Dziś samotnie, a jeszcze przed paroma laty wspólnie z Danutą Żelechowską.

W reportażu oprócz Jana Zagozdy wypowiadają się Maria SzabłowskaTadeusz Sznuk i Paweł Sztompke.

***

Tytuł reportażu: "Jańcio Szperańcio"

Autor reportażu: Jakub Tarka

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 21.10

ag

Czytaj także

Danuta Żelechowska - uosobienie radiowca

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 12:43
To jedna z najwspanialszych i najpiękniejszych osób, które poznałem w życiu i radiu - mówił dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke. Zmarła dziennikarka Danuta Żelechowska przez blisko pół wieku popularyzowała historię polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Zagozda odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 16:01
4 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się benefis Jana Zagozdy. Podczas spotkania redaktor otrzymał medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" z rąk prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk.
rozwiń zwiń