Kapnij dla Afryki - reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 09:32
Kiedy odchodzi ktoś nam bardzo bliski zazwyczaj bardzo przeżywamy stratę. Ból i niezgoda na śmierć mogą uruchomić zmianę, która nieoczekiwanie przynosi coś nowego i dobrego. Tak było w przypadku pana Ireneusza Markowskiego.
Audio
  • "Dla ojca" - reportaż Magdy Skawińskiej (Reportaż w Jedynce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Adwo/shutterstock.com

. 

W marcu 2019 roku zmarł ojciec Ireneusza Markowskiego - Ryszard. Po jego śmierci mężczyzna postanowił wyjechać na jakiś czas z kraju, padło na Kenię. Pan Ireneusz był wcześniej w tym kraju, na safari. Nawiązał kontakt ze znajomym Kenijczykiem i dwa miesiące po pogrzebie był już w samolocie. Leciał do Afryki z silnym postanowieniem, że musi coś zrobić, dać część od siebie, pomóc innym.

Pan Ireneusz zaczął od tego, że obiecał Sadiemu, że pomoże mu wykończyć dom w jego rodzinnym Kilifi. Kenijczyk - wraz z żoną i trójką dzieci - mieszkał na 4m2. Dzięki pieniądzom zarobionym na safari dobudował drugie pomieszczenie, które wymagało jeszcze sporo pracy. W międzyczasie mężczyźni odwiedzili dom dziecka i spotkali się z matką Sadiego, która mieszka w buszu. Spotkanie ze schorowaną starszą panią, która codziennie pokonuje 14 km, by zdobyć wodę było przełomowe dla pana Ireneusza.

Wielu mieszkańców Afryki nie ma dostępu do świeżej wody. Większość czerpie wodę z rowów lub rzek. Powinni ją przefiltrować i odkazić specjalnymi tabletkami, ale tego nie robią, bo ich nie mają. Konsekwencją picia zanieczyszczonej wody są choroby, które nierzadko kończą się śmiercią.

W niecały miesiąc od spotkania z matką Sadiego pan Ireneusz pracował już nad pierwszą studnią. By uczcić pamięć swojego taty projekt nazwał - Projekt Ryszard 1 - woda dla ludzi Kenii. Kilka miesięcy później, w sierpniu 2019 roku, powstała kolejna studnia. W grudniu 2019 roku następna. Pan Ireneusz, by rozwijać projekt, założył w Polsce Fundację "Kapnij dla Afryki". Inicjatywa nabiera wiatru w żagle.


Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Dla ojca"

Autorka reportażu: Magda Skawińska

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 21.15

kk

Czytaj także

"Brat Instrument" - reportaż Katarzyny Michalak

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 17:10
Zabytkowe skrzypce trafiły kilka lat temu do warsztatu lutniczego na lubelskim Starym Mieście. Tam zobaczył je skrzypek Filharmonii Lubelskiej Grzegorz Cholewiński i postanowił dać im drugie życie. Tym bardziej, że instrument miał niezwykłą historię - uratował życie człowieka, który trafił do obozu koncentracyjnego. Autorka w reportażu stara się dowiedzieć kim był tajemniczy właściciel skrzypiec, który - jak się okazało - dzięki umiejętności gry przeżył pobyty w Auschwitz, Gross-Rosen i Dachau. Audycja jest również opowieścią o więzi człowieka i instrumentu.
rozwiń zwiń