"Stygmat" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 21:10
Historia Szymona, który w wieku 42 lat dowiedział się, że jest DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). By sobie z tym poradzić, zaczął prowadzić bloga.  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: buy_me_some_coffee/pixabay

Szymon Dobik (imię i nazwisko przyjęte na potrzeby działalności w sieci) ojca wspomina jako przystojnego, wysportowanego mężczyznę, który jeszcze w wieku 60 lat robił wymyk na drążku. Ale ojciec jego i brata bił, zazwyczaj kablem. - Wyobrażałem sobie alkoholika, jako człowieka brudnego, zaniedbanego, niepracującego, człowieka, który wynosi z domu rzeczy, a mój ojciec taki nie był - mówi bohater reportażu. Zmyliło go to, że ojciec potrafił 3-4 tygodnie nie pić.

O tym, że jest dzieckiem alkoholika dowiedział się późno. Zaczął pisać bloga i umieszczać w internecie podcasty po to, żeby pomóc ludziom, których historia jest podobna.

Dorosłe Dzieci Alkoholików to samopomocowe grupy wsparcia działające na bazie przejętego z ruchu AA programu Dwunastu Kroków. Stworzono je z myślą o osobach, które dorastały w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie przynajmniej jedno z rodziców było alkoholikiem i nie spełniało swoich podstawowych zadań wobec dziecka.

Pierwszy z 12 kroków na drodze do wyjścia z alkoholizmu
kieliszek alkohol abstynencja 1200 free

Komu udało się pomóc? Jak rodzina Szymona zareagowała na upublicznienie ich historii?

***

Tytuł reportażu: "Stygmat"

Autor reportażu: Katarzyna Błaszczyk

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 21.10

ag