"Stanisław Pagaczewski - Pisarz z Krainy Deszczowców" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 07:00
Któż nie zna "Porwania Baltazara Gąbki"? Na książkach Stanisława Pagaczewskiego wychowały się pokolenia Polaków, a cenzura miała z bohaterami tych opowieści dużo kłopotu. 
Audio
  • "Stanisław Pagaczewski - Pisarz z Krainy Deszczowców" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze (Noc z reportażem/Jedynka)
Fotos z filmu animowanego Porwanie Baltazara Gąbki
Fotos z filmu animowanego "Porwanie Baltazara Gąbki"Foto: sfr.com.pl/Studio Filmów Rysunkowych

Stanisław Pagaczewski (1916-1984, Kraków) - prozaik, poeta, reportażysta, autor książek dla dzieci oraz przewodników krajoznawczych. 

Zadebiutował w 1933 roku na łamach krakowskiego dziennika "Czas" wierszem pt. "Wschód słońca". W następnym roku zdał maturę i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny prowadził tajne nauczanie.

Po wojnie był członkiem redakcji "Dziennika Polskiego" i tygodnika "Sport i Wczasy", pełnił funkcję sekretarza miesięcznika "Życie Nauki" i kwartalnika "Ochrona Zabytków". W latach 1954-1956 był kierownikiem działu reportażu "Tygodnika Powszechnego". 

Od 1947 był działaczem i przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (późniejszy PTTK). Pisał przewodniki krajoznawcze. 

. 
sfr.com.pl/Studio Filmów Rysunkowych 

Przygody profesora Baltazara Gąbki

Od 1956 roku Pagaczewski poświęcił się całkowicie pracy literackiej. Pisał - głównie  reportaże i utwory dla dzieci i młodzieży - dla czasopism: "Płomyczek", "Wieści", "Kierunki. Tygodnik społeczno-kulturalny katolików", "Życie Literackie".

Jest autorem 44 odcinków programu "Piękno Polski Południowej", nadawanego przez Telewizję Polską. Współpracował też z Polskim Radiem w Krakowie, gdzie nadawano jego reportaże i słuchowiska.

W 1966 roku ukazała się pierwsza książka z cyklu przygód profesora Baltazara Gąbki pt. "Porwanie Baltazara Gąbki". Zdobyła ona ogromną popularność. Sukces książki doprowadził do powstania trzynastoodcinkowego serialu animowanego "Porwanie Baltazara Gąbki".

Studio Filmów Rysunkowych

To zachęciło autora do napisania dalszego ciągu przygód profesora Gąbki. Powstały powieści: "Misja profesora Gąbki" (na jej podstawie również powstał serial animowany) oraz "Gąbka i latające talerze". Do cyklu nawiązuje też ostatnia książka Pagaczewskiego, "Przygoda na Rodos" (1982).

Pagaczewski napisał "Porwanie Baltazara Gąbki" dla córki, Anny. - Chciałam bajkę, ale dobrą, żebym nie musiała się bać. Tata zapytał: czy może być o dobrym Smoku Wawelskim? Odpowiedziałam: no może być, tylko, żeby nic strasznego tam nie było - opisała w reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze Anna Pagaczewska.

- Anna jest prekursorem tych wszystkich bajek. Ona prosiła ojca, by jej opowiadał, wymyślał bajkę na dobranoc. Ojcu zaczęło brakować konceptu. Wymyślił więc jedną, centralną postać - Smoka Wawelskiego, który codziennie miał inne przygody. Po pewnym czasie opowiadania tych historii ojciec postanowił je zbierać i pisać - wyjaśnił Tomasz Pagaczewski.

. 

sfr.com.pl/Studio Filmów Rysunkowych 

Jak powstawały bajkowe postaci i pełen aluzji świat, w którym żyją? Ile ze Stanisława Pagaczewskiego jest w Smoku Wawelskim? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu, w którym o ojcu opowiadają jego dzieci: Anna oraz Ewa i Tomasz.

***

Tytuł reportażu: "Stanisław Pagaczewski - Pisarz z Krainy Deszczowców"

Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze

Data emisji: 1.06.2020

Godzina emisji: 01.20

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyjątkowa rodzina Katarzyny Klimiuk-Bibik w reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 08:00
Katarzyna Klimiuk-Bibik po raz pierwszy zetknęła się z placówką opiekuńczo-wychowawczą, gdy miała osiem lat. Poszła odwiedzić koleżankę z klasy, która mieszkała w domu dziecka. Nastolatki przywitały ją wyzwiskami, a wychowawcy nie zareagowali. Pomyślała wtedy: "ja zrobię to lepiej". Ta myśl towarzyszy jej przez całe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Pilarz i Leszek Walicki w reportażu Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 07:30
Zofia Pilarz i Leszek Walicki. Tyle Jej w Jego obrazach, ile Jego w Jej piosenkach. Przyłapani na wspólnej rozmowie twierdzą zgodnie: "Wymyśliliśmy czas ukryty w zegarze. Nie ma go w kosmosie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chwalcie łąki umajone" - reportaż Ireny Piłatowskiej i Waldemara Modestowicza

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 07:00
To dokument o starej, polskiej wsi już zanikającej, odchodzącej wraz z jej najstarszymi mieszkańcami. Materiał, zrealizowany techniką dźwiękowych obrazów, jest swoistym hymnem na cześć życia. W 1993 roku został wyróżniony na prestiżowym konkursie radiowo-telewizyjnym "Premios Ondas" w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronowirus wywrócił ich życie do góry nogami - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 21:09
Elżbieta Matuszewska i Barbara Mioduszewska poznały się przypadkiem. Połączyła je aktywność. Pierwsza, mimo choroby Parkinsona, trenuje boks. Druga pływa, rzeźbi i gra w reklamach. Kilka miesięcy temu pierwszy raz odwiedziły się w swoich mieszkaniach, by wziąć udział w nagraniu reportażu. Nie przepuszczały wtedy, że niedługo zostaną uwięzione w domach przez koronawirusa. Jak sobie z tym radzą?
rozwiń zwiń