Zażyj leśnej kąpieli z reportażem Joanny Sikory. Zapraszamy do słuchania!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 07:19
Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza - zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/bertvthul

Posłuchaj
20:42 _PR1_AAC 2020_06_12-23-05-55.mp3 "W leśnej harmonii" - reportaż Joanny Sikory (Jedynka)

 


Na kontakcie z naturą wszystkimi zmysłami opiera się japońska sztuka kąpieli leśnych. Od lat praktykuje ją psychiatra dr Katarzyna Simonienko. W swoich poszukiwaniach czerpie z doświadczeń japońskich naukowców, którzy terapią lasem zajmują się od początku lat 90.

Jak w swojej książce pisze dr Quing Li - nigdy nie byliśmy tak daleko od świata przyrody. Badacze twierdzą, że od 2000 roku jesteśmy oficjalnie gatunkiem miejskim, a będzie tylko gorzej. Już za 30 lat prawdopodobnie 75 proc. z prognozowanych 9 mld ludzi będzie żyło w miastach. Z kolei życie w mieście wiąże się z większym stresem, który przekłada się negatywnie na nasz stan zdrowia.

Ratunkiem jest kontakt z naturą. Zdaniem badaczy wystarczy krótki wypad na łono przyrody, by między innymi skutecznie obniżyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, poprawić koncentrację i zmniejszyć poziom adrenaliny. Dlatego coraz więcej osób, mniej lub bardziej świadomie, ukojenia szuka w lasach. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach - przyznaje bohaterka reportażu.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "W leśnej harmonii"

Autorka reportażu: Joanna Sikora

Data emisji: 12.06.2020

Godzina: 23.05

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"I że cię nie opuszczę..." - reportaż Joanny Sikory

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 11:10
Te słowa to jedna z najważniejszych obietnic w życiu. Są dowodem uczuć i oddania. Trwają w nas od pierwszego dnia małżeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ocalić pamięć"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:50
Stanisław Zalewski urodził się 1 października 1925 roku w Suchej Woli. Przed wybuchem wojny mieszkał w Warszawie. Jako młody chłopak z kolegami należał do konspiracji.
rozwiń zwiń