"Wyprawa na Spitsbergen". Posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 09:20
Ryszard Kruk jest reżyserem filmów dokumentalnych i biologiem. Łącząc obie pasje postanowił zrealizować film o badaniach lodowców na Spitsbergenie. Film będzie opowiadał historię prof. Ireneusza Soboty, który pracuje w Toruniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierując Centrum Badań Polarnych. 
Longyearbyen
LongyearbyenFoto: Przemysław Lis/Polskie Radio

Posłuchaj
20:20 Reportaż pt.mp3 "Wyprawa na Spitsbergen" - Joanna Bogusławska (Reportaż w Jedynce)

 

Jego działalność naukowa wiąże się z prowadzeniem Stacji Polarnej na Spitsbergenie. W ostatnich latach wziął udział w ponad 30 wyprawach badawczych. Można powiedzieć, że Arktyka to jego drugi dom, gdzie każdego roku spędza kilka miesięcy.

Bohater jest rozdarty między dwoma domami, kompletnie odmiennymi światami. Ryszard Kruk bierze udział w wyprawie, rejestrując codzienne życie polarników, ich badania, szczególnie na lodowcach. Naukowcy na co dzień rejestrują i widzą efekty zmian klimatycznych, których źródłem jest cywilizowany świat, z którego przybywają.

"Hahut" to dokument o pasji. Reżyser opowiadając o związku człowieka ze środowiskiem, chce uwrażliwić na problem zmian klimatycznych. Zachęcając do refleksji oraz prezentując obiektywne naukowe podejście, film ma szanse kształtować przekonania, postawy, zachowania i styl życia wspierający zdrowie człowieka i minimalizujący jego wpływ na otoczenie.

Zapraszamy na wysłuchanie całego reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Wyprawa na Spitsbergen"

Autor: Joanna Bogusławska

Data emisji: 2.10.2020 r. 

Godzina emisji: 23.06

kh/ans

Czytaj także

"Miłość po latach". Posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 06:30
Poznali się latem 1943 roku i zakochali od pierwszego wejrzenia. Niestety, wspólne życie przerwało Powstanie Warszawskie. Po 72 latach rozłąki, spotkali się ponownie, a ich uczucie odżyło na nowo. 
rozwiń zwiń