30-lecie Caritas Polska - wydanie specjalne "Nocy z reportażem"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 07:55
Caritas jest największą organizacją dobroczynną w Polsce, której historia sięga lat 20. XX wieku. Dociera do setek tysięcy potrzebujących w całym kraju i poza jego granicami. Od 1990 roku jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski, a od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. Z okazji 30-lecia działalności (od reaktywacji) Caritas Polska zapraszamy rozmowę z przedstawicielami organizacji i na trzy (archiwalne) reportaże nagrane przez dziennikarzy Studia Reportażu i Dokumentu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Cineberg/Shutterstock

Działania charytatywne Caritas w Polsce koncentrują się na udzielaniu pomocy żywnościowej osobom potrzebującym poprzez prowadzenie zbiórki żywności w ramach akcji "Tak. Pomagam!", realizację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, oraz projektów: Spiżarnia Caritas, Kromka Chleba Caritas, Karta "Na codzienne zakupy" i Wigilia Caritas. Rodzinom, dzieciom i młodzieży Caritas pomaga realizując programy: Wakacyjna Akcja Caritas, Program "Skrzydła" i "Dwa Talenty", Tornister Pełen Uśmiechów, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Organizacja przywraca wiarę w siebie, daje nadzieję, włączając swoich podopiecznych do programów: "Damy radę!", Jałmużna Wielkopostna, serwis uratujecie.pl, projekt "2 kroki", Uliczny Patrol Medyczny, Trochę ciepła dla bezdomnego. Sprawnie i szybko dociera do rodzin, które straciły dom i cały dobytek życia. Dzięki działaniom emergency służy natychmiastową pomocą ofiarą wichur, kataklizmów, klęsk żywiołowych w Polsce i na świecie. Wspiera też cudzoziemców, dla których tworzy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Caritas Polska koordynuje pracę 41 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas w Polsce, wspierając je w wykonywaniu ich zadań. Caritas diecezjalne prowadzą w całym kraju ponad tysiąc wyspecjalizowanych placówek, w tym m.in. schroniska/noclegownie dla bezdomnych, warsztaty terapii zajęciowej, domy dla samotnych matek z dziećmi, jadłodajnie dla ubogich, okna życia, hospicja i ośrodki kolonijne.

Organizacja jest członkiem Caritas Internationalis i Caritas Europa. Prowadzi największy w Polsce program pomocy humanitarnej dla Syrii "Rodzina Rodzinie" (9 tys. beneficjentów, ponad 20 tys. darczyńców i ponad 52 mln zł przekazanej pomocy). Od 2016 roku z pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska korzysta pięć kontynentów. 45 państw otrzymało wsparcie w zakresie edukacji, bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia, reagowania kryzysowego i wielu innych. Łączna wartość bieżących i zakończonych projektów zagranicznych to 106 mln zł.

Specjalna "Noc z reportażem" w Programie 1 Polskiego Radia

Gośćmi Wiesława Molaka byli: zastępca dyrektora Caritas Polska Jarosław Bittel i odpowiedzialny za dział komunikacji w Caritas Polska Maciej Dubicki.


Posłuchaj
38:48 [ PR1]PR1 (mp3) 13 październik 2020 00_11_21.mp3 Rozmowa z zastępcą dyrektora Caritas Polska Jarosławem Bittlem i odpowiedzialnym za dział komunikacji w Caritas Polska Maciejem Dubickim (Noc z reportażem/Jedynka)

 

W audycji można było wysłuchać trzech reportaży:

"Dawać nadzieję" (2017) - Dorota Boniecka-Górny

Posłuchaj
18:26 [ PR1]PR1 (mp3) 13 październik 2020 00_33_54.mp3 Reportaż "Dawać nadzieję" (2017) Doroty Bonieckiej-Górny (Noc z reportażem/Jedynka)

 

Joanna Hoffmann jest szczęśliwą mamą i żoną. 30 maja 2017 roku lekarze postawili jej diagnozę. Cierpi na bardzo rzadką, genetyczną wadę wrodzoną. Jest to Zespół Arnolda Chiariego. Choroba polega na osuwaniu się tyłomózgowia do kanału kręgowego. Proces ten stopniowo wyniszcza cały układ nerwowy, a co za tym idzie i najważniejsze narządy organizmu. W konsekwencji prowadzi do kalectwa i śmierci. Jest jednak możliwe zatrzymanie postępów choroby poprzez przeprowadzenie operacji metodą, którą opracowali lekarze w Barcelonie. Jest to jedyny ośrodek na świecie, który z powodzeniem wykonuje takie operacje na rdzeniu kręgowym bez ingerencji w mózgu. Joanna jest już po operacji. Teraz musi uzbierać pieniądze na operację syna.

"Rodzeństwo" (2017) - Antoni Rokicki

Posłuchaj
18:12 [ PR1]PR1 (mp3) 13 październik 2020 01_34_58.mp3 Reportaż "Rodzeństwo" (2017) Antoniego Rokickiego (Noc z reportażem/Jedynka)

 

Marlena ma 34 lata, Tomasz 25 lat, Patryk 23 lata, Bolesław 21 lat. Są rodzeństwem. Mimo że wszyscy są dorośli, nadal mieszkają z rodzicami. Wszystko za sprawą choroby - rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Wszyscy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Ich marzeniem jest zainstalowanie w domu windy. Koszt takiej inwestycji niestety przerasta ich możliwości.

"Moja córka" (2017) - Jakub Tarka


Posłuchaj
18:26 [ PR1]PR1 (mp3) 13 październik 2020 02_16_47.mp3 Reportaż "Moja córka" (2017) Jakuba Tarki (Noc z reportażem/Jedynka)

 

Pani Gabriela z Płocka ma 57 lat, mieszka wraz z 78-letnią matką. Trzy lata temu na skutek pęknięcia tętniaka mózgu doznała krwawienia podpajęczynówkowego z krwiakiem śródmózgowym, wodogłowia pokrwotocznego, padaczki uogólnionej objawowej, sepsy oraz innych chorób współistniejących. W przeciągu miesiąca przeszła pięć operacji neurochirurgicznych. Jest osobą leżącą, uzależnioną od opieki osób trzecich. Codzienna rehabilitacja jest szansą na jej lepsze funkcjonowanie. O swojej córce opowiada pani Basia - matka oraz przyjaciele i rehabilitanci. Życiowym celem pani Basi jest postawienie córki na nogi zanim jej zabraknie.

***

Tytuł audycji: "Noc z reportażem"

Data emisji: 13.10.2020 r.

Godzina emisji: 0.00 - 3.00

Jedynka/Caritas/kk

Zobacz więcej na temat: reportaż reportaż w Jedynce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak