"Na Syberii rosną polskie maki". Posłuchaj reportażu Macieja Jastrzębskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 07:45
Syberia - ziemia przeklęta. Ziemia, która piła polską krew i łzy. Car zsyłał na Syberię powstańców kościuszkowskich, listopadowych i styczniowych. Sowieci deportowali Polaków po tym, gdy Armia Czerwona napadła na nasz kraj we wrześniu 1939 roku i zajęła wschodnie województwa II Rzeczypospolitej.
Wieś Wierszyna
Wieś WierszynaFoto: Maciej Jastrzębski

Byli też Polacy, których w okresie zaborów zmuszono do emigracji zarobkowej. Najpierw carowi, a później sowietom wydawało się, że im dalej wywiozą naszych rodaków od ojczyzny, tym łatwiej będzie zdławić w nich polskość.

Jak bardzo się mylili, przekonał się o tym nasz moskiewski korespondent, który właśnie wrócił z obwodu irkuckiego, gdzie między innymi odwiedził wieś Wierszynę - założoną 110 lat temu przez polskich emigrantów z Zagłębia Dąbrowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Macieja Jastrzębskiego, zatytułowanego "Na Syberii rosną polskie maki":

Posłuchaj
18:09 PR1_MPLS 2020_10_23-23-06-27.mp3 "Na Syberii rosną polskie maki" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

***

Maciej Jastrzębski od ponad 20 lat pracuje w Polskim Radiu. Podróżując z mikrofonem po Europie i Azji pracował w kilkudziesięciu stolicach, między innymi w: Brukseli, Rzymie, Paryżu, Madrycie, Londynie, Wiedniu, Tbilisi, Baku, Erewaniu, Bagdadzie i Kabulu.

Przez trzy lata był korespondentem w Mińsku na Białorusi pełniąc jednocześnie obowiązki specjalnego wysłannika Polskiego Radia na Kaukazie.

Obecnie na stałe mieszka w Moskwie pracując jako korespondent Polskiego Radia w Federacji Rosyjskiej.

***

Tytuł audycji: "Reportaż w Jedynce"

Tytuł reportażu: "Na Syberii rosną polskie maki"

Autor reportażu: Maciej Jastrzębski

Data emisji: 23.10.2020 

Godzina emisji: 23.05

kh

Czytaj także

"Wyprawa na Spitsbergen". Posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 09:20
Ryszard Kruk jest reżyserem filmów dokumentalnych i biologiem. Łącząc obie pasje postanowił zrealizować film o badaniach lodowców na Spitsbergenie. Film będzie opowiadał historię prof. Ireneusza Soboty, który pracuje w Toruniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierując Centrum Badań Polarnych. 
rozwiń zwiń