Krzysztof Dzikowski - autor wielkich przebojów lat 60. i 70.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 10:52
Krzysztof Dzikowski jest autorem tekstów piosenek, literatem, scenarzystą filmowym, poetą, satyrykiem, dramaturgiem, autorem programów kabaretowych i musicali. Spod jego pióra wyszły takie wielkie, niezapomniane przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. XX wieku, jak "Anna Maria" i "Ciągle pada" Czerwonych Gitar, "Mały Książę" Kasi Sobczyk czy "Gondolierzy znad Wisły" Ireny Jarockiej. Jego fundacja wspiera młode talenty.
Krzysztof Dzikowski
Krzysztof Dzikowski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

dzikowski krzysztof 1200x660.jpg
Krzysztof Dzikowski - pełen werwy jubilat gotowy do nowych zadań

Artysta zadebiutował jeszcze w czasie studiów jako autor sztuki "Tragedia wyrdwigroszów", w której wystąpił również jako aktor. Krótko pracował jako nauczyciel, ale praca ta go nie pociągała. Pasjonował go teatr, więc gdy Teatr Dramatyczny Politechniki Warszawskiej potrzebował aktorów do przedstawienia Wesele Pani Du Barry, zgłosił się na eliminacje i został przyjętyWkrótce Dzikowski związał się z klubem studenckim Stodoła, debiutując na jego kabaretowej scenie parodią sztuki "Ręce Eurydyki" Steve’a Harrisa

Posłuchaj
26:24 2020_12_22 23_10_02_PR1_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "Żyć pełnią życia" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Reportaż w Jedynce)

 

Studiował na Politechnice Warszawskiej, z której został relegowany. Ukończył filologię polską, scenopisarstwo w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także Warszawską Szkołę Fotografii. Jest autorem  największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60. i 70., takich jak Anna Maria, Mały Książę, Gondolierzy znad Wisły.

Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego 

Fundacja powstała w 2014 roku po to, by wspierać i promować dorobek młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Jej założyciele mają nadzieję, że propagowanie wszelkich rodzajów działalności artystycznej pozwoli na rozwój polskiej twórczości, a zwłaszcza piosenki jako szczególnie bliskiego patronowi Fundacji środka wyrazu.

W audycji wystąpili: Krzysztof Dzikowski, Maria Szabłowska, Renata Kluzik. Wykorzystano nagrania archiwalne, Andrzeja Wróblewskiego i Marii Żabickiej "Monografie" i  "Muzyczna Jedynkę" Marii Szabłowskiej. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: "Żyć pełnią życia"

Autorka: Joanna Bogusławska

Data emisji: 22.12.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk/ans 

Czytaj także

"Ocalić życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 23:10
Michał Przedlacki pracował w agencji reklamowej. Wraz z kolegą wyjechał na Sri Lankę. Wielka fala tsunami zastała ich w hotelu oddalonym zaledwie kilka metrów od plaży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szansa na życie". Posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 08:40
To jedna z tych historii, obok której nie można przejść obojętnie. Sylwia Koperska wychowała się w otwartym domu, w którym nie brakowało spotkań z przyjaciółmi, ale jej ojciec był marynarzem... i kiedy wyjeżdżał doświadczała piekła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz na wojnie. "Moje miejsce" - posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 08:00
Magdalena Kozak mówi o sobie, że jest wojowniczką. Po studiach medycznych pracowała w firmie farmaceutycznej, jednak cały czas szukała swojego miejsca. Postanowiła zostać zawodowym żołnierzem i lekarzem ratunkowym.
rozwiń zwiń