"Pieśni przebudzenia" - reportaż nagrodzony Grand Prix w Konkursie KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 06:20
Jury Konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wybrało najlepsze reportaże 2020 roku. Główną nagrodę otrzymali Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn z Polskiego Radia Białystok za reportaż radiowy "Pieśni przebudzenia". Zapraszamy do wysłuchania reportażu
Protest w Mińsku
Protest w MińskuFoto: PAP/ EPA/STR

Utwór jest przejmującym, dźwiękowym obrazem walki Białorusinów o godność i wolność, z perspektywy jednoczących naród pieśni. 

Białoruś protesty 2020 1200 free
Program specjalny Polskiego Radia dla Białorusi

Odtwarzając przekrojowo ostatnie, dramatyczne wydarzenia na Białorusi, autorzy w sugestywny i przejrzysty sposób przedstawili siłę białoruskich protestów, podtrzymywanych pieśniami, nie tylko tworzącymi wspólnotę, lecz także podgrzewającymi nadzieję zniewolonego narodu na uwolnienie się od dyktatury.

Czytaj także:

"Pieśni przebudzenia" - Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

Tej rewolucji nikt się nie spodziewał. Białorusini od lat cierpliwie znosili autorytarne rządy Alaksandra Łukaszenki. Tolerowali fałszowanie wyborów, dławienie protestów i aresztowania opozycyjnych polityków czy działaczy na rzecz praw człowieka.

Było wiadomo, że przy zaplanowanych na sierpień tego roku wyborach prezydenckich to wszystko się powtórzy, że na moment zawrze i po chwili przycichnie, jak zawsze od ponad ćwierćwiecza.

Tym razem jednak protest nie wygasa. Im bardziej brutalny jest reżim, tym silniejszy jest bunt. Nowa Białoruś wychodzi na ulice, krzyczy "odejdź" i śpiewa o murach, które runą. Białorusini mają pieśni na każdą okazję. Mają także pieśni przebudzenia.


Posłuchaj
31:30 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_12_29 PR1_23_09_31_Reportaż_w_Jedynce.mp3 Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn - reportaż "Pieśni przebudzenia" (Reportaż w Jedynce)

 

***

białoruś protest 1200 free
Raport Białoruś

Jury Konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznało jeszcze dwie Nagrody Specjalne. Pierwszą otrzymała Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin za reportaż "Śpiewajcie wolność". Drugą - Beata Kwiatkowska z Programu 2 Polskiego Radia za reportaż "Wpuściliśmy śmierć do naszego domu".

Czytaj także:

Wyróżnienia honorowe otrzymali: Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Demokracja niepubliczna" i Magdalena Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za reportaż "O więcej niż życie".

Jury obradowało w składzie: przewodnicząca - Teresa Bochwic (KRRiT), Agnieszka Czarkowska (Polskie Radio Białystok), Magdalena Skawińska (Studio Reportażu i Dokumentu), Marek Miller (Laboratorium Reportażu UW), Mirosław Rogalski (Studio Reportażu i Dokumentu).

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty na Białorusi. Reportaż "Przebudzenie" Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 06:40
Tatiana i Michał Borodkinowie nigdy nie interesowali się polityką. Przez 26 lat, podobnie jak inni Białorusini, uważali, że z władzą nie ma co zadzierać i od polityki należy trzymać się z daleka. Jednak coś w nich pękło po ostatnich wyborach prezydenckich, w których Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć ponad 80 procent poparcia, jego główna przeciwniczka zaś, Swiatłana Cichanouska – zaledwie 10.
rozwiń zwiń