Wspominamy Papcia Chmiela. Zapraszamy na reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 10:54
W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski. Ewelina Karpacz-Oboładze odwiedziła w zeszłym roku Papcia Chmiela w jego warszawskim mieszkaniu, a także towarzyszyła mu podczas spotkań z czytelnikami w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Henryk Jerzy Chmielewski
Henryk Jerzy ChmielewskiFoto: Agencja Forum

Posłuchaj
11:12 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_01_26 PR1_00_16_02_Noc_z_reportażem.mp3 "Urodziny Papcia" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze (Noc z reportażem/Jedynka)

 

Henryk Jerzy Chmielewski, słynny Papcio Chmiel, urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim. 

chmielewski 1200
Jakub Ćwiek: pogoda ducha Papcia Chmiela przenika wszystkie jego opowieści

Karierę rysownika komiksów rozpoczął, rysując dla "Świata Przygód" kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w "Świecie Młodych" humoreski takie jak "Półrocze bumelanta" (rok 1951) czy "Witek Sprytek" (lata 1955-1956).

W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A'Tomku i małpie wysłanej w kosmos, czyli Tytusie. Aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach "Świata Młodych", a popularność komiksu przerosła oczekiwanie autora.


Czytaj także:


Pierwsza z serii książeczek została wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty" w 1966 roku. Nosiła tytuł "Tytus zostaje harcerzem". Sprzedała się w łącznym nakładzie 660 tys. egzemplarzy. Podobnie było z następnymi tomami. 

Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń".

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

Henryk Jerzy Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem "Urodziłem się w Barbakanie" oraz będącej drugim tomem tej biografii książki "Tytus zlustrowany".

Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. Został odznaczony m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

***

Tytuł reportażu: "Urodziny Papcia"

Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 23.06

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Nie żyje "Papcio Chmiel". Autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" zmarł w wieku 97 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:22
Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski - uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". Miał 97 lat. Wybitnego rysownika wspominali dziś prezydent Andrzej Duda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń