31:11 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_02_16 PR1_23_09_27_Reportaż_W_Jedynce.mp3 "Magia głosu" - posłuchaj reportażu Ewy Michałowskiej (Reportaż w Jedynce)
Reportaże w Programie 1
Są ludzie, o których możemy powiedzieć, że mają w sobie to "coś". Magię, siłę. Hipnotyzują, wzbudzają zaufanie. Ich głos przyciąga i pochłania bez reszty naszą uwagę.
Wieloletni spiker Polskiego Radia Janusz Kilański (zm. 2002 rok) był inicjatorem wprowadzenia w radiu kart mikrofonowych. Uprawnienia te były równoznaczne z umiejętnością posługiwania się piękną polszczyzną. Była to jego wielka pasja, którą starał się zarazić nas wszystkich. - Kiedyś żeśmy o sobie mówili, że spiker powinien być genialnym dyletantem - może nie mieć właściwie żadnego wykształcenia, ale musi wiedzieć wszystko - wskazał.
- Od początku naszej spikerskiej drogi wpajano nam absolutny szacunek dla słuchacza. Ty wchodzisz do jego domu i musisz zachować się w taki sposób, żeby on cię w tym domu przyjął. Druga sprawa, bardzo ważna - szacunek dla polszczyzny, dla języka polskiego, dla naszej kultury narodowej. Ten szacunek był aż przejaskrawiony. Normy spikerskich zachowań językowych na antenie były bardzo precyzyjne - powiedział Andrzej Krusiewicz.
O Krusiewiczu mówią, że jak mało kto nadaje wypowiedziom kolor, zapach i smak. - Zawód spikera w tej chwili właściwie nie istnieje. Dziennikarze przejęli wszystkie funkcje. To ma swoje zalety. Ma też wady. Spiker był strażnikiem poprawności, a z tą poprawnością w języku polskim bywa różnie w tej chwili. Nie chcę tu piętnować, ale to, co się dzieje w języku, woła czasami o pomstę do nieba - ocenił.
Maciej Herrmann - o aksamitnym głosie - stwierdził, że choć karta mikrofonowa uważana jest przez niektórych za relikt przeszłości, podobnie, jak spikerzy trzymający się poprawnych form i nieużywający "fajniackiego języka", w Polskim Radiu zawsze się tego pilnowało. - To ma swój klimat, to ma swój miły dla ucha wydźwięk. To zawsze mnie w Polskim Radiu, w tym starym Polskim Radiu, pociągało - przyznał.
- W radiu nie widać. To znaczy, że trzeba być sugestywnym słownie na tyle, żeby ktoś w wyobraźni widział - wskazał Krzysztof Gosztyła. - Kto jest najważniejszy w Polskim Radiu? Słuchacze. Bez słuchaczy nie ma żadnego radia, nie ma magii - zaznaczył Maciej Gudowski o głosie, o którym ktoś kiedyś powiedział, że otula nim słuchacza jak ciepłym szalem.
Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu.
***
Tytuł reportażu: "Magia głosu"
Autorka: Ewa Michałowska
Data emisji: 16.02.2021 r.
Godzina emisji: 23.10
kk