"Pan Julian z Polany" - posłuchaj reportażu Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 09:25
Opowieść o Julianie Gozdowskim pomysłodawcy i pierwszym, wieloletnim komandorze Biegu Piastów. Legenda głosi, że jeszcze jako dziecko, mieszkając w Czortkowie na obecnej Ukrainie, wymyślił sobie ośrodek narciarstwa biegowego. Po II wojnie światowej został wraz z rodziną przesiedlony do Sobieszowa na Dolny Śląsk.
Julian Gozdowski
Julian GozdowskiFoto: Piotr Piorun/Polish Radio

45 Bieg Piastów Michalski 1200 .jpg
Niesamowite emocje z Polany Jakuszyckiej! Radiowa Jedynka na 45. Biegu Piastów

Swoje marzenie zrealizował w Jakuszycach. Okoliczne lasy mają specyficzny mikroklimat. Śnieg zalega tu często do kwietnia. Dukty leśne, po których biegał Julian Gozdowski, zainspirowały go do stworzenia w 1976 roku Biegu Piastów. Zamysł pojawił się w głowie Juliana Gozdowskiego na początku lat siedemdziesiątych, ale dopiero reforma administracyjna przeprowadzona przez Edwarda Gierka i utworzenie województwa jeleniogórskiego dało pretekst do uruchomienia Biegu Piastów.


Posłuchaj
30:06 2021_03_02 23_12_15_PR1_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "Pan Julian z Polany" - reportaż Magdy Skawińskiej (Reportaż w Jedynce)

 

- Pamiętam pana Juliana od dziecka. W 1987 roku wygrałam tutaj mały Bieg Piastów i później się zaczęło - mówiła Dorota Dziadkowiec-Michoń, biegaczka narciarska. - Ja bardzo dużo mu zawdzięczam. (...) Za każdym razem chciał, żeby zawodnicy na trasach mieli jak najlepiej - dodała. 

W tym roku impreza obchodzi 45-lecie. Julian Gozdowski oddał pałeczkę młodszym, a pozostał honorowym prezesem Stowarzyszenia Biegu Piastów.

W reportażu o panu Julianie opowiadają współpracownicy i rodzina, a także biegacze i ludzie związani z Jukuszycami. Okazuje się, że na wielu miał bardzo duży wpływ.

***

Tytuł reportażu: "Pan Julian z Polany"

Autor: Magda Skawińska 

Data emisji: 2.03.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans