"Pamięci mojego ojca". Reportaż poświęcony Józefowi Wittlinowi [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 09:36
Zapraszamy do wysłuchania reportażu, w którym Józefa Wittlina - znanego poetę, prozaika i tłumacza, wieloletniego współpracownika Radia Wolna Europa - wspomina córka, Elżbieta Wittlin-Lipton.
Józef Wittlin w towarzystwie Zofii Nałkowskiej (z lewej) i Kazimiery Iłłakowiczówny (z prawej).
Józef Wittlin w towarzystwie Zofii Nałkowskiej (z lewej) i Kazimiery Iłłakowiczówny (z prawej).Foto: NAC

Posłuchaj
20:25 _PR1_AAC 2021_05_07-00-35-07.mp3 "Pamięci mojego ojca" (Reportaż w Jedynce)

 

Józef Wittlin urodził się w sierpniu 1896 roku w żydowskiej rodzinie w Dmytrowie, około 50 km na północny wschód od Lwowa. Debiut literacki, a właściwiej poetycki, nastąpił już w latach młodzieńczych, kiedy uczęszczał do VII gimnazjum klasycznego. Wiersz nosił tytuł "Prolog" i pojawił się w młodzieżowej gazetce "Wici". W 1915 zdał maturę w Wiedniu, gdzie też rozpoczął studia filozoficzne. 

Czytaj też
Książka 1200.jpg
Łukasz Tischner: Józef Wittlin jest moją odwieczną miłością

Zawirowania wojenne doprowadziły do wstąpienia do armii austriackiej. Szkarlatyna uchroniła go od bezpośrednich walk na froncie włoskim. Dowództwo skierowało go do służby m.in. w obozie włoskich jeńców, gdzie pełnił obowiązki tłumacza. W tym też czasie rozwijał swoją homerycką pasję do "Odysei", której tłumaczeniem zajmował się już od szóstej klasy gimnazjum. Ostatecznie to piękne dzieło w jego przekładzie ukazało się w 1924 roku.

W 1922 roku przeprowadza się do Łodzi, podejmuje pracę w charakterze kierownika teatru Miejskiego, pisze liczne recenzje teatralne, zakłada z Henrykiem Barwińskim szkołę dramatyczną. W 1924 roku żeni się z Haliną Hendelsman. Od tego okresu jego losy nabierają podróżniczego charakteru. Jako rządowy stypendysta przebywa we Włoszech, później we Francji, gdzie kończy swoją najwspanialszą powieść "Sól ziemi". II wojna światowa zastaje go w Paryżu, gdzie wcześniej udało mu się sprowadzić żonę i córkę. Następnie, uciekając przed hitlerowskim najeźdźcą, przenoszą się na południe kraju, później uciekają do Portugalii, skąd emigrują w 1941 roku do Stanów Zjednoczonych. Rodzina osiadła w Nowym Jorku.

W latach 1941-1943 współredagował (m.in. z Janem Lechoniem i Kazimierzem Wierzyńskim) ukazujący się w Ameryce "Tygodnik Polski". W roku 1952 Wittlin nawiązał współpracę z Radiem Wolna Europa.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Pamięci mojego ojca"

Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 07.05.2021

Godzina emisji: 00.35

kh

Czytaj także

"Dzieło życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 23:05
W 2021 roku obchodzimy jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. To dobry moment, żeby przywołać emocje z tamtego czasu, wrócić do złożonej historii restytucji jego gmachu. Człowiekiem, który go nam przywrócił, jest nieżyjący prof. Stanisław Lorenz. To on zmobilizował społeczeństwo do działania. W 1980 roku Zamek, wraz ze Starym Miastem, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z sową w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 09:10
Sowy przez wieki budziły w ludziach strach. Uważano je za wcielenie złych mocy, posądzano o wykradanie dusz, pożary i zarazy. W literaturze towarzyszyły obrzędom czarownic. Ludzie się ich bali, więc często płonęły na stosach. W czasach starożytnych uważane były za ptaki mądrości i mocy. W czasach współczesnych sowy znów symbolizują mądrość. Ich wizerunki używane są w tzw. zoopedagogice.
rozwiń zwiń