"Ojciec Prymas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 07:08
Mówiono o nim "Ojciec Narodu". Wierzący zwracali się do niego: "Ojcze Prymasie", komuniści: "Panie Przewodniczący Episkopatu". Kardynał Stefan Wyszyński zostawił po sobie niezwykłe dzieła. Duchowe, ale nie tylko. Był wzorem i wielkim autorytetem. Szanował ludzi. Wierzył Bogu.
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
20:12 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_05_14 PR1_00_36_00_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "Ojciec Prymas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

 

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

22 maja 1981 roku wypowiedział ostatnie przemówienie do Rady Głównej Episkopatu. "O sobie nic nie mówię. Żadnych próśb w mojej intencji nie zanoszę do Matki Najświętszej... Do nikogo - najmniejszego żalu. Na nikim - najmniejszego zawodu...".

Zmarł niecały tydzień później, 28 maja. Kiedy odchodził, cała Polska była pogrążona w modlitwie w jego intencji.

W reportażu "Ojciec Prymas" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o kardynale Stefanie Wyszyńskim opowiadają ludzie, z którymi duchowny współpracował. Mówią o tym, jak go zapamiętali.

***

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 roku wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku. Objął wówczas wikariat przy katedrze włocławskiej, był też redaktorem naczelnym dziennika diecezjalnego.

An archive photo of Stefan Wyszyński pap_20080422_77L.jpg
Prymas Tysiąclecia - serwis specjalny

Następnie zaczął studiować prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1929 roku uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. Osiem lat później został członkiem Rady Społecznej przy prymasie Auguście Hlondzie.

W latach niemieckiej okupacji na polecenie władz diecezji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. Po wojnie powrócił do Włocławka. W 1946 roku został biskupem lubelskim, a dwa lata później - arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

Aresztowany został we wrześniu 1953 roku. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 roku i wrócił do Warszawy.

Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 roku, czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II, zainaugurował czuwania soborowe w Polsce w intencji obrad.

W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 roku pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia.

***

Tytuł reportażu: "Ojciec Prymas

Autorka: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 00.30

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:11
Podczas okupacji, na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej 77, rodzina miejscowych ogrodników, Wolskich, ukrywała blisko 40 osób – uciekinierów z getta. Bunkier "Krysia" był zlokalizowany pod szklarnią. 8 marca 1944 roku Niemcy namierzyli tę kryjówkę. Wszystkich, zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, aresztowali i przewieźli na Pawiak. Tam, trzy dni później, zamordowali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tablice pamięci. "Żebyśmy nie zapominali". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 18:00
Na warszawskich kamienicach montowane są tablice dedykowane wielkim postaciom. To po to, żebyśmy pamiętali o tych, którzy żyli i tworzyli w ich murach. Wielu z nich tworzyło literaturę, miasto lub wielkie wynalazki. Jednym z upamiętnionych w ten sposób jest Józef Wittlin, pisarz, prozaik i poeta.
rozwiń zwiń