"Bilet w jedną stronę" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 06:30
Wyjechali na Islandię za lepszymi zarobkami, innymi warunkami pracy. Najczęściej zatrudnienie znajdowali w turystyce, gastronomii, budownictwie. Teraz - z powodu epidemii i drastycznie mniejszej liczby turystów - wielu z nich pracy nie ma. 
Islandia
IslandiaFoto: Shutterstock.com/Roxana Bashyrova

Posłuchaj
19:42 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_04 PR1_00_35_07_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "Bilet w jedną stronę" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Reportaż w Jedynce)

 

Co dziesiąty mieszkaniec Islandii to Polak. Zapraszamy na opowieść o dwóch z nich.

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

Różni ich wiele - wykształcenie, cel emigracji. Żaden z nich do kraju wracać nie chce. Liczą na to, że normalność w ich wymarzonym raju wróci już niedługo.


Czytaj także:


***

Tytuł reportażu: "Bilet w jedną stronę"

Autor: Adam Bogoryja-Zakrzewski

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 00.35

ans/kk 

Czytaj także

Małżeństwo na emigracji. "Polskość jest w nas, my po części zostajemy w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 18:01
Zapowiedziałam mężowi, że jak tylko dowiemy się, że spodziewamy się dziecka, to daje nam dwa lata na powrót do kraju. Chcemy, żeby nasze dzieci wychowały się w Polsce. Przekażemy im nasze wartości, zwyczaje, tradycje rodzinne w których się wychowaliśmy - mówi Natalia Bańczak, polska pielęgniarka, pracująca w szpitalu w Bristolu. Od 5. lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Trzy lata temu wyszła za mąż. - Planowaliśmy ślub więc Kamil wyemigrował za mną do Bristolu. Tu założył ze wspólnikiem firmę budowlaną - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do kraju. „To nie była decyzja podjęta z dnia na dzień”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 17:25
„Mieliśmy tyle samo oczekiwań co obaw wobec powrotu do Polski. Spodziewaliśmy się jednak, że będzie to dobra decyzja dla naszej rodziny” - mówi Marta Lebdowicz, która z mężem i trojgiem dzieci wróciła z emigracji w Wielkiej Brytanii. „Nie planowaliśmy i nie chcieliśmy zostać za granicą na stałe. To nie była decyzja podjęta z dnia na dzień” - podkreśla Polka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina podzielona emigracją. „Zanim małżonkowie podejmą decyzję o wyjeździe”

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 19:07
Zanim małżonkowie podejmą decyzję o wyjeździe za pracą jednego z rodziców, warto rozważyć czy sytuacja materialna jest wystarczającą podstawą do tak daleko idącej zmiany w funkcjonowaniu rodziny. Podnoszenie statusu materialnego pozornie jest atrakcyjne ale można stracić zdecydowanie więcej. Bo żadna rzecz ani kwota na koncie nie zastąpi dziecku domu i obecności rodzica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja po powrocie z emigracji. Przenoszenie dziecka do polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 19:39
Wypełnić formularz rekrutacyjny do wybranej szkoły, dostarczyć świadectwo ukończenia roku szkolnego, popracować nad językiem polskim z dzieckiem – to jak podkreślają eksperci, elementarne punkty w procesie przenoszenia dziecka do polskiej szkoły po powrocie rodziny z emigracji.
rozwiń zwiń