"Jak Polacy Petersburg budowali". Reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 23:45
Ostatnio Polacy wiele uwagi poświęcili Petersburgowi, wszak w mieście nad Newą rozgrywane były mecze piłkarskich Mistrzostw Europy, w tym z udziałem Biało-Czerwonych. Na miejscu był nasz korespondent, który każdą wolną chwilę poświęcił na poszukiwanie polskich śladów w dawnej stolicy Rosji.
Sankt Petersburg, zdj. ilustracyjne
Sankt Petersburg, zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Mihai-Bogdan Lazar

Piotr _663_364.jpg
Piotr I Wielki – brutalny despota i reformator Rosji

Historia początków Petersburga nierozerwalnie jest związana z Piotrem Wielkim. Car chciał wyraźnie zaznaczyć, że rządzone przez niego państwo jest morską potęgą. Dlatego postanowił wybudować miasto nad Bałtykiem, które wpisałoby się w ciąg portów handlowych takich, jak Hamburg, Sztokholm i Gdańsk.


Posłuchaj
20:24 Reportaż - jak Polacy Petersburg budowali.mp3 Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Jak Polacy Petersburg budowali" (Reportaż w Jedynce)

 

Jak postanowił, tak zrobił - wybudował Sankt Petersburg, który przez 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Miasto było symbolem potęgi państwa rosyjskiego i pomostem między kulturami Wschodu i Zachodu. Jak się okazuje, niemały wpływ na wygląd miasta mieli Polacy, a w ciągu dwóch wieków nasi rodacy pozostawili trwały ślad nie tylko na każdej ulicy Sankt Petersburga, ale również w rosyjskiej kulturze, gospodarce i polityce.

Tego wszystkiego nasz korespondent Maciej Jastrzębski dowiedział się, spacerując po Sankt Petersburgu w towarzystwie polonijnego dziennikarza Michała Fatiejewa. Z autorem reportażu siedzieliśmy na ławeczce w kościele Świętego Stanisława Biskupa, na której siadał Adam Mickiewicz, słuchaliśmy opowieści o Polce, która stała się królową najpierw petersburskiej, a później radzieckiej estrady i wspominaliśmy polskiego kompozytora, który powinien, a jednak nigdy nie był w Sankt Petersburgu.

***

Tytuł reportażu: "Ocalić od zapomnienia"

Autor: Maciej Jastrzębski

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 23.20

ag

Czytaj także

Petersburg – miasto wymyślone przez Piotra I

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 07:00
Wenecja północy, miasto kanałów i białych nocy – długo można by wyliczać określenia opisujące Petersburg. Miasto Piotra I na długo pozostaje w pamięci tych, którzy do niego zawitają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie ślady w Sankt Petersburgu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:17
Sankt Petersburg przez 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Miasto miało być symbolem potęgi państwa rosyjskiego i pomostem między kulturami Wschodu i Zachodu. – Piotr Wielki, który założył Petersburg w 1703 roku, chciał zrobić z niego drzwi – albo okno, jak mówi się po rosyjsku – do Europy. Od samego początku zapraszał do nowego miasta specjalistów z różnych dziedzin. Przyjeżdżali również Polacy. Z dokumentów parafii katolickiej w Petersburgu wynika, że pierwszym proboszczem był prawdopodobnie Polak, jezuita Daniel Żeromski – opowiada polonijny dziennikarz Michał Fatiejew. 
rozwiń zwiń