"Poeta obrazu" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 23:20
Miał przenikliwe spojrzenie, spracowane dłonie. Uwielbiał spędzać czas w montażowni. Był autorem takich filmów jak "Bez końca", "Podwójne życie Weroniki" czy cyklu "Trzy kolory". Wpisały się one w klasykę polskiego kina. Mimo upływu lat nadal są wyświetlane w wielu miejscach na całym świecie. Mowa o Krzysztofie Kieślowskim, który 27 czerwca obchodziłby swoje 80. urodziny. 
Krzysztof Kieślowski - 1975 r.
Krzysztof Kieślowski - 1975 r. Foto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

teatr próba 1200 free
"Za drzwiami uczelni" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Jakub Pączek, reżyser i scenarzysta, często przychodzi na grób Krzysztofa Kieślowskiego na warszawskich Powązkach. Grób zdobi charakterystyczna rzeźba z metalu, przedstawiająca dłonie reżysera złożone w geście kadrowania. - Najważniejsze, co Kieślowski po sobie pozostawił, to filmy, które ciągle żyją i które ciągle można oglądać - zauważa. Wraz z Antonim Rokickim odwiedzają miejsca, gdzie Krzysztof Kieślowski kręcił swoje filmy, m.in. osiedle przy ulicy Inflanckiej w Warszawie uwiecznione w "Dekalogu".


Grób Krzysztofa Kieślowskiego                   fot. PAP/Andrzej Lange Grób Krzysztofa Kieślowskiego fot. PAP/Andrzej Lange

Żona reżysera Maria Kieślowska podkreśla, że na grobie często znajduje kartki pisane do jej zmarłego męża. - Dużo kartek zostawiają Japończycy, dla mnie nie do odczytania - mówi. Są kartki z wierszami, albo z różnymi przesłaniami. Są też tacy, co tylko podejdą i powiedzą, że cenili i pamiętają filmy. - Bardzo wzruszające, bo to znaczy, że on tym ludziom jest cały czas potrzebny - zwraca uwagę.


Posłuchaj
29:58 Poeta obrazu – reportaż Antoniego Rokickiego o Krzysztofie Kieślowskim.mp3 Poeta obrazu – reportaż Antoniego Rokickiego o Krzysztofie Kieślowskim

 

Wskazuje, że po śmierci męża w prasie ukazywały się o nim artykuły pełne bzdur, takich, że na Mazurach chodził z kijem, zbierał grzyby i łowił ryby. - On nigdy nie zbierał grzybów, brzydził się łowieniem ryb, a kiedy byliśmy na Mazurach, bo mamy tam domek, najchętniej nie wychodziłby poza ogrodzenie - prostuje.

Maja Komorowska, aktorka, wspomina, że dla niej w Krzysztofie Kieślowskim najważniejsza była - jak to określiła - uważność na ludzi. - To było takie mądre spojrzenie, on naprawdę patrzył, patrzył i widział, bo można patrzeć, a nie widzieć - mówi. Opowiada, jak powstawała scena tłumaczenia dziecku kto to jest Bóg, nakręcona w "Dekalogu". Jej zdaniem, obecnie nie byłoby możliwe nakręcenie czegoś takiego, jak "Dekalog".

Krzysztof Piesiewicz, prawnik i scenarzysta filmowy, przyznaje, że poznał Krzysztofa Kieślowskiego przez jego filmy, jeszcze zanim doszło do spotkania osobistego. - Wiedziałem, że to jest ktoś mi szalenie bliski, wiadomo, po której jest stronie i wiadomo, że mówi prawdę, a wydaje mi się, że siła Krzysztofa na tym polegała - opowiada. Wspomina, że spotkał kilka wielkich postaci z dziedziny filmu i wszyscy byli tacy, jak Kieślowski. - Ten kolorowy świat show-biznesu to są błyskotki, bo tam, gdzie powstają naprawdę wielkie rzeczy, to jest ogromna pracowitość, odpowiedzialność, sumienność - ocenia. 

Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, autor biografii Krzysztofa Kieślowskiego, wspomina, że Krzysztof Kieślowski zmarł w wyniku nieudanej operacji wszczepienia bypassów. Podziwia zmarłego reżysera za niesamowitą pracowitość i opowiada o liście, jaki napisał do matki, że trzeba być ustosunkowanym, żeby zrobić karierę. - I ten nieustosunkowany człowiek, co było prawdą, trafia pod koniec życia do Hollywood, jako nominowany do Oscara - mówi. 

Aleksandra Sadokierska, reportażystka radiowa, przyznaje, że Kieślowski był dla niej mistrzem.

W reportażu są również archiwalne rozważania Krzysztofa Kieślowskiego, który w wypowiedzi dla Polskiego Radia zastanawiał się m.in., czy autor filmów dokumentalnych powinien rejestrować ludzkie uczucia, takie jak rozpacz czy miłość.

Czytaj także:

***

Tytuł reportażu: "Poeta obrazu"

Autor: Antoni Rokicki

Data emisji: 20.07.2021 r. 

Godzina emisji: 23.20

ag

Czytaj także

Trudy związków na odległość w czasach pandemii [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 18:10
Zawieszone połączenia lotnicze, testy na obecność koronawirusa i obowiązkowa kwarantanna. Podróże w pandemii nie należą do łatwych. Co z tymi, którzy żyją w związkach na odległość i od wielu miesięcy nie mogą spotkać się z ukochaną osobą, która mieszka w innym kraju? Jak sobie radzić z rozłąką? – O tym w reportażu Antoniego Rokickiego "Miłość na odległość".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorastając z Chopinem – posłuchaj reportażu Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 19:00
W niedzielę, 6 czerwca, poznaliśmy zwycięzcę Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin. To pierwsza edycja konkursu, który skierowany jest do pianistów poniżej 16. roku życia. Co sprawia, że muzyka Chopina kradnie serca młodych wirtuozów fortepianu z całego kraju?
rozwiń zwiń