Więcej niż warsztaty. "Spotkanie z ikoną" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:00
"Z Piotrem i Pawłem wśród pierwszych chrześcijan" to jeden z tematów warsztatów pisania ikon, które zorganizowano w Nowicy, w Beskidzie Niskim. Biorą w nich udział uczestnicy - amatorzy z całej Polski. Nie tylko chcą poznać dawną technikę malarską, ale też wyciszyć się i odpocząć od szybkiego tempa życia, które na co dzień prowadzą.  
Ikona przedstawiająca Matkę Boską Nieustającej Pomocy
Ikona przedstawiająca Matkę Boską Nieustającej PomocyFoto: Pixabay/teotea

Ks. Jan Pipka, przewodniczący Bractwa "Sarepta", organizator warsztatów pisania ikon, poinformował, że w tym roku przygotowano aż osiem turnusów pisania ikon. Kilka miesięcy temu skończyły się wolne miejsca. - Nie wiem, czy to kwestia tego, że mamy takie trudne czasy. Czy czasy pandemii koronawirusa otwierają tak ludzi na Boga, na duchowość? - powiedział. 

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaże w Polskim Radiu

- Nowica zaczęła się dla mnie parę lat temu we Lwowie. Wszedłem do pracowni ikon nieopodal katedry św. Jerzego. Zobaczyłem ikonę i wiedziałem, że ona "jest moja". Okazało się, że została ona napisana przez wówczas studentkę, dziś absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie Khrystynę Kvyk. Gdy zacząłem śledzić jej twórcze losy, wystawy, w których uczestniczyła, dotarłem do Nowicy. Artystka niejednokrotnie brała udział w warsztatach ikonopisarzy.

W zeszłym roku postanowiłem sobie odświeżyć tematy wschodnie, podróżowałem po Podlasiu, Hajnówce, śladami Łemków. Szukając noclegu trafiłem do Nowicy. W tym czasie odbywały się tu warsztaty. Bardzo mnie to zainteresowało. Obiecałem, że w przyszłym roku spróbuję sam coś tutaj stworzyć, no i jestem - wyjaśnił w reportażu jeden z uczestników warsztatów.

Inna uczestniczka podkreśliła, że warsztatom towarzyszy niezwykła atmosfera. Czuć ją od samego przyjazdu. - Tutejszy rytm dnia uspokaja. Mamy czas na rozmowę z samymi sobą, z innymi - wskazała. - To dla mnie pewnego rodzaju wyzwanie, by się tak wyciszyć [...]. To miejsce pozwala się też skupić na modlitwie. Jesteśmy bliżej Pana Boga. To pomaga - stwierdziła młoda ikonopisarka.

- Jestem tutaj, bo wiem, że jest to miejsce wyciszenia, gdzie zdobywam siły. Chcę być przy sobie, będąc przy ikonie. To jest ważne. Wtedy człowiek troszkę więcej siebie odkrywa, poznaje siebie, wgłębia się w swoje potrzeby, uczucia [...]. Chyba Pan Jezus do mnie przemawia, żebym tak się jemu poddała w życiu, bym zostawiła pewne rzeczy. Teraz mam takie dylematy życiowe. Ewangelia potwierdza, bym się nie bała, bym zaufała - opowiedziała jedna z uczestniczek warsztatów.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu, z którego można się dowiedzieć, jak tworzy się ikony.


Posłuchaj
18:38 "Spotkanie z ikoną" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ] "Spotkanie z ikoną" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

 

***

Tytuł reportażu: "Spotkanie z ikoną"

Autor: Monika Chrobak

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 00.35

kk

Czytaj także

"Trzy pokolenia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 00:34
Dziadek był stolarzem, ojciec wojskowym i malarzem, a wnuk zajmuje się tarotem. Jacy są mężczyźni w tej rodzinie, jak mocna więź ich łączy i jakie wartości przekazują sobie z pokolenia na pokolenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stracili dom przez pożyczkę. "Oszukani" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 08:50
Zadłużali się zaciągając kredyty, a gdy nie mieli ich jak spłacić, brali chwilówki. Potem pozostała im tylko jedna możliwość - wzięcie pożyczki na lichwiarskich warunkach i to pod zastaw mieszkania czy domu. Padali ofiarą oszustów i tracili swoje nieruchomości. 
rozwiń zwiń