"Życie po złocie. Historia Mariana Kasprzyka" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:01
Wybitny pięściarz ze Śląska po raz pierwszy bokserskie rękawice założył w wieku 15 lat. Nie wiedział jeszcze, że sport wypełni całe jego dorosłe życie i zaprowadzi go do miejsca, o którym marzą miliony sportowców. Marian Kasprzyk w 1960 roku podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie zdobył brązowy medal. Cztery lata później w Tokio wywalczył upragnione złoto - w finałowym pojedynku z Litwinem Ricardasem Tamulisem.
Marian Kasprzyk
Marian Kasprzyk Foto: Antoni Rokicki/PR

Krzysztof Kieślowski Forum 1200
"Czuły matematyk" - reportaż Antoniego Rokickiego o Krzysztofie Kieślowskim

Jego życiowa historia, pełna zakrętów, zainspirowała reżysera Juliana Dziedzinę do stworzenia filmu „Bokser” z udziałem Daniela Olbrychskiego... Dziś Marian Kasprzyk ma 81 lat, mieszka w Bielsku-Białej. Niedawno został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski... Jak wygląda codzienność olimpijczyka? Jak z perspektywy lat ocenia swoje najważniejsze życiowe decyzje, największe sukcesy i porażki...?

Posłuchaj
20:38 Reportaż A. Rokicki "Zycie po złocie".mp3 "Życie po złocie. Historia Mariana Kasprzyka" - reportaż Antoniego Rokickiego (Jedynka)

 

Wspomnienia znajomych 

Marian Kasprzyk po raz pierwszy rękawice bokserskie założył w wieku 15 lat w Ziębicach. Od tego momentu minęło już 67 lat. Jak pięściarza zapamiętali znajomi z Ziębic? - Marian zaczynał od piłki nożnej, był szybki, zwinny, miał zmysł do gry. Do boksu trafił za namową brata Stanisława, który trochę uprawiał sport - mówi Stanisław Antoszczyszyn, były sędzia bokserski, a także działacz ziębickiego klubu bokserskiego "Jaskinia Lwa". - Przezwisko miał "Papp", "polski Papp", ponieważ był podobny do węgierskiego pięściarza László Pappa. Miał bujne włosy, fajną fryzurę, wąsik - słyszymy w reportażu. 


. 
Marian Kasprzyk w latach sportowej kariery

Od 15 lat organizowany jest Turniej Bokserski im. Jana Heimanna, który odbywa się pod patronatem Mariana Kasprzyka. - Marian zawsze był obecny na tych turniejach, bez względu na pogodę. [...] Zawsze są na nich tłumy, ludzie robią sobie zdjęcia, wspominają - mówi Franciszek Jaszczyszyn, prezes klubu "Jaskinia Lwa". 

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Życie po złocie. Historia Mariana Kasprzyka"

Autor: Antoni Rokicki 

Data emisji: 30.07.2021 r. 

Godzina emisji: 0.35 

ans 

Zobacz więcej na temat: reportaż reportaż w Jedynce

Czytaj także

"Za drzwiami uczelni" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:30
Marzec 2021 roku. Anna Paliga, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, wydaje oświadczenie, w którym stwierdza, że będąc studentką aktorstwa, padła ofiarą przemocy ze strony swoich wykładowców. Podaje ich imiona i nazwiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poeta obrazu" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 23:20
Miał przenikliwe spojrzenie, spracowane dłonie. Uwielbiał spędzać czas w montażowni. Był autorem takich filmów jak "Bez końca", "Podwójne życie Weroniki" czy cyklu "Trzy kolory". Wpisały się one w klasykę polskiego kina. Mimo upływu lat nadal są wyświetlane w wielu miejscach na całym świecie. Mowa o Krzysztofie Kieślowskim, który 27 czerwca obchodziłby swoje 80. urodziny. 
rozwiń zwiń