Bezdomni zbudowali jacht. "Popłynąć w rejs" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:26
Po kilkunastu latach udało się zwodować jacht "Ojciec Bogusław". Jednostka była budowana przez grupę bezdomnych. Prac nie przerwała nawet śmierć ojca Bogusława Palecznego w 2009 roku. 
Jacht Ojciec Bogusław
Jacht "Ojciec Bogusław"Foto: Joanna Bogusławska/PR

Posłuchaj
20:21 "Popłynąć w rejs" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ] "Popłynąć w rejs" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

 

mikrofon 1200.jpg
Reportaż w radiowej Jedynce

O. Bogusław Paleczny jeszcze jako student pomagał osobom bezdomnym przebywającym na Dworcu Centralnym w Warszawie. Wiosną 1991 roku, za zgodą władz zakonnych, powołał Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej (KMPS) działającą w ramach i strukturach zakonu ojców kamilianów. 

Pomysł zmobilizowania warszawskich bezdomnych do budowy jachtu narodził się, gdy o. Bogusław przebywał w szpitalu dla osób chorych na gruźlicę w Otwocku. Marzeniem zakonnika było wypłynięcie w rejs tym niezwykłym statkiem, oczywiście wraz z podopiecznymi.

Budowa rozpoczęła się jesienią 2006 roku.

Statek powstawał na terenie Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. W pracach uczestniczyli podopieczni - kilkadziesiąt osób - którzy w ten sposób uzyskali nowe umiejętności lub odświeżyli dawne certyfikaty. W projekt zaangażowało się także wiele osób dobrej woli, instytucji i firm. 

W czerwcu 2021 roku - po 14 latach - uroczyście ochrzczono 17-metrowy szkuner gaflowy "Ojciec Bogusław".  

***

Tytuł reportażu: "Popłynąć w rejs"

Autorka: Joanna Bogusławska

Data emisji: 6.08.2021

Godzina emisji: 00.35

kk

Czytaj także

Żona Ryszarda Szurkowskiego pomaga poszkodowanym kolarkom [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 18:00
Ryszard Szurkowski to legenda polskiego kolarstwa: dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz dwunastokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej wciąż był związany z kolarstwem jako trener, działacz sportowy. Zmarł w lutym 2021 roku w wyniku choroby nowotworowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na skrzydłach" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 06:30
Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem. Nigdy nie marzyła o lataniu, w rodzinie nie było lotniczych tradycji. Gdy miała 10 lat, uprawiała różne sporty. Razem z siostrą Eweliną jeździły na nartach i snowboardzie. Kiedy pierwszy raz poleciała szybowcem, podjęła decyzję, że chce latać.
rozwiń zwiń