"Nasz Afganistan" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 09:01
Polsko-amerykańskie młode małżeństwo kilkakrotnie wyjeżdżało z misją humanitarną do Afganistanu. W reportażu dzielą się swoimi przeżyciami ze spotkań z ludźmi, kulturą i z trudami czasu wojny, na który trafili.
Afganistan 2021, zdj. ilustracyjne
Afganistan 2021, zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Trent Inness

Maciej Jastrzębski Gruzja 1200.jpg
Wojna w Gruzji oczami reportera. Reportaż "Ukarani za wolność" [POSŁUCHAJ]

W ostatnim czasie sytuacja mieszkańców Afganistanu stała się krytyczna. Tysiące osób próbują uciec z kraju po tym, jak rządy w kraju przejęli talibowie. Reporterzy Polskiego Radia nagrali rozmowę z polsko-amerykańskim młodym małżeństwem, które kilkakrotnie wyjeżdżało w tamte rejony z misją humanitarną. 

- Wszyscy się mnie zawsze pytają, czy Afganistan to jest kraj niebezpieczny. Tak, jest, ale to też zależy od tego, gdzie człowiek się udaje. My jechaliśmy do takiego miasta położonego ok. 300 km za Kabulem - mówi jeden z bohaterów reportażu. 


Posłuchaj
30:48 "Nasz Afganistan" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka "Nasz Afganistan" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka (Jedynka)

 

Życzliwość ludzi 

Jak podkreślają rozmówcy Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka przeciwstawnością do sytuacji w Afganistanie jest życzliwość rdzennych mieszkańców kraju. - Jak tu przyjechaliśmy, to zobaczyliśmy u ludzi tę życzliwość. Przywitali nas jak królów. Polska gościnność słynie jako najlepsza, ale w porównaniu z afgańską, różni się. Tutaj ludzie są bardzo szczerzy i otwarci - słyszymy. 

Czytaj również: 

Sytuacja kobiet 

Afganistan jest krajem, w którym prawa kobiet są przestrzegane w bardzo nikłym stopniu, a sytuacja kobiet należy do najgorszych w świecie. - Poznałam bardzo dużo kobiet. Są bardzo miłe, otwarte, chętnie z nami rozmawiały. Nie było u nich żadnego przymusu - mówi Stephanie, bohaterka reportażu. - Jest tam taka kultura, że kobiety mogą przebywać tylko z innymi kobietami, a mężczyźni z mężczyznami. Kobieta nie może patrzeć w oczy mężczyźnie, cały czas musi mieć schyloną głowę. Nigdy nie znajduje się sama z mężczyzną, który nie jest jej mężem, nawet w pracy mają otwarte biura, żeby nie dochodziło do takich sytuacji - dodaje. 

Jak podkreśla Stephanie, kobieta jest w Afganistanie osobą drugiej kategorii, całkowicie posłuszną mężowi. - Decyzję, czy ma zakryć głowę, czy całą twarz, podejmuje jej mąż. Ona ma robić to, co on jej każe. Oczywiście kobieta w islamie zawsze jest winna, nawet jak przykładowo zostaje zgwałcona, to jest jej wina - opowiada. 

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Nasz Afganistan" 

Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak 

Data emisji: 24.08.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans 

Czytaj także

"Żyć tu i teraz" - Henryk Dedo, Waldemar Kasperczak

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 21:10
Góry, milcząc, opowiadają niewysłowione, strzegąc tajemnic, przybliżają do prawdy. Bohater reportażu, Marian Kuchta, opowiada o swojej wędrówce szlakiem i bezdrożami, o udanych i nieudanych podejściach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz na wojnie. "Moje miejsce" - posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 08:00
Magdalena Kozak mówi o sobie, że jest wojowniczką. Po studiach medycznych pracowała w firmie farmaceutycznej, jednak cały czas szukała swojego miejsca. Postanowiła zostać zawodowym żołnierzem i lekarzem ratunkowym.
rozwiń zwiń