Reportaż "Góralstwo mam we krwi". Opowieść o Janie Kubiku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 14:40
Od ponad 60 lat kultywuje i pielęgnuje kulturę pienińską. Mowa o Janie Kubiku z Krościenka nad Dunajcem, który jest góralskim krawcem, a także muzykiem ludowym i założycielem Kapeli Jaśka Kubika. Na swoim koncie ma liczne wystawy krajowe oraz wyróżnienia i nagrody w kategorii instrumentalistów i solistów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ffolas

ikona matka boska nieustającej pomocy 1200 Pixabay.jpg
Więcej niż warsztaty. "Spotkanie z ikoną" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Jest m.in. siedemnastokrotnym laureatem I miejsca na "Sabałowych Bajaniach" w Bukowinie Tatrzańskiej. Za swoje zasługi został odznaczony medalem Gloria Artis oraz tytułem Honorowego Obywatela Krościenka nad Dunajcem. 

- Najwięcej to się słyszało tych śpiewów na polanach, było ich dużo. U mnie w sąsiedztwie pasły się krowy, owce i po górach roznosiło się i przyjemnie było tej muzyki posłuchać - opowiadał Marian Jarosz z Krościenka pod Dunajcem, członek zespołu Jaśka Kubika. - Jasiek chce ludziom dać jakby ucztę duchową, chce ich oderwać od codziennego życia, żeby trochę sobie pobujali w obłokach - słyszymy w reportażu. 

źródło: Grzegorz Ziolkowski/Youtube

- Jasiek jest ikoną całych Pienin, całego Krościenka. Chciałbym taką osobę znać, która by go nie znała. Gdzie byśmy nie jeździli i się nie pokazywali, to wszyscy lecą do Jaśka, bo go znają i to cieszy, że mimo 77 lat umie pociągnąć za sobą publiczność - mówił Darek Gabryś, członek Kapeli Jaśka Kubika. - W moim odczuciu jemu czas stanął w miejscu - dopowiedział. 


Posłuchaj
19:38 Góralstwo mam we krwi – reportaż Moniki Chrobak.mp3 "Góralstwo mam we krwi" - reportaż Moniki Chrobak

 

Regionalne krawiectwo 

Tradycyjny strój ludowy, szczególnie męski, zdecydowanie wyróżnia górali pienińskich. Jego typowymi elementami są: jaskrawoniebieska kamizelka z bogatym kolorowym haftem, noszona najczęściej do białej koszuli, oraz czarny kapelusz z paskiem imitującym sznur muszelek. Tak obowiązkowo ubrani są flisacy pienińscy, obsługujący spływ przełomem Dunajca. 

Bohater reportażu opowiadał, jak doszło do tego, że podjął się zawodu krawca. - Po kryjomu wyszyłem sobie pierwsze "portki". Nie były one piękne, bo człowiek się wtedy uczył, ale jak sobie je wyszyłem, to potem się mnie pytali, kto mi zrobił taką piękną rzecz. Tak stałem się góralskim krawcem - wspominał Jak Kubik. - Od wieków góralskie spodnie szyją chłopy i to trzeba robić ręcznie, wykroić, zmierzyć. Gaździny szyły kamizelki, gorsety, bo to jest sukno delikatne - dodał. 

źródło: Związek Podhalan/Youtube

***

Tytuł reportażu: "Góralstwo mam we krwi"

Autor: Monika Chrobak

Data emisji: 22.10.2021 r. 

Godzina emisji: 0.35 

ans 

Czytaj także

Góry są zawsze groźne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:15
Seria dramatycznych wypadków i kilka ofiar śmiertelnych to dotychczasowy bilans tej zimy w Tatrach. Pod lawiną zginęła dwójka narciarzy, ale także inne wydarzenia niosły za sobą tragiczne wypadki. To po raz kolejny pokazuje, jakie skutki niesie ze sobą brawura i bezmyślność. Dlaczego mimo ostrzeżeń i edukacji w Tatrach wciąż giną ludzie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej niż warsztaty. "Spotkanie z ikoną" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:00
"Z Piotrem i Pawłem wśród pierwszych chrześcijan" to jeden z tematów warsztatów pisania ikon, które zorganizowano w Nowicy, w Beskidzie Niskim. Biorą w nich udział uczestnicy - amatorzy z całej Polski. Nie tylko chcą poznać dawną technikę malarską, ale też wyciszyć się i odpocząć od szybkiego tempa życia, które na co dzień prowadzą.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na cześć różnorodności narodowej. Reportaż "Murale pamięci" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 19:03
W ramach projektu "Cichy Memoriał" zaplanowano realizację dziesięciu murali. Powstaną one na budynkach i drewnianych stodołach, upamiętniając różnorodności narodowe i wyznaniowe regionu. W tym te związane z kulturą Polaków, Łemków i Żydów.
rozwiń zwiń