Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:35
"Nie mogę mieć do swego życia pretensji. Tak bym powiedział. To, co przeżyłem dramatycznego, te porażki... Wiem, że to jest nieodłączna część mojego życia i mojej psychiki. Także w tym sensie mogę powiedzieć - trudno tego nie powiedzieć, kiedy ja kończę 98 lat - że to życie jest spełnione i oby trwało" - powiedział Józef Hen w reportażu Joanny Bogusławskiej. Zapraszamy do wysłuchania jego historii.
Józef Hen w 2001 roku
Józef Hen w 2001 rokuFoto: Forum/Michał Sadowski

Posłuchaj
33:06 Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ] Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

 

Józef Hen (właściwie Józef Henryk Cukier) - pisarz, publicysta, dramaturg, reportażysta i scenarzysta filmowy żydowskiego pochodzenia - urodził się 8 listopada 1923 roku i wychował w kamienicy przy ul. Nowolipie 53 w Warszawie. Jako dziecko współpracował z "Małym Przeglądem", założonym przez Janusza Korczaka. Ukończył prywatne żydowskie Gimnazjum Męskie im. Magnusa Kryńskiego. Podczas obrony Warszawy przebywał na Nowolipiu.

W listopadzie 1939 roku opuścił miasto i przedostał się do Białegostoku. Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Pracował przy budowie szosy Lwów - Kijów, a potem trafił do Samarkandy w Uzbekistanie. W 1944 roku wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. W tym czasie opublikował swój pierwszy wiersz ("Łódź wierna") w piśmie "Głos Żołnierza". Przyjął pseudonim literacki "Hen", który z czasem zaczął mu służyć za nazwisko.

Zaraz po wojnie był redaktorem tygodnika "Żołnierz Polski". W 1947 roku, wraz redakcją pisma, wrócił do Warszawy. W tym samym roku zadebiutował książką pt. "Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi". Pisał reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną i powieści dla dorosłych i młodzieży, a także scenariusze filmowe. Współpracował z paryską "Kulturą" Jerzego Giedroycia.

Czytaj także:


1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

Napisał m.in. powieść dla młodzieży "Bitwa o Kozi Dwór" (1955), powieść wojenną "Kwiecień" (1960), dwie autobiograficzne powieści, które tworzą cykl "Teatr Heroda", o dojrzewaniu tuż przed II wojną światową i podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku ("Przed wielką Pauzą" i "Opór"), liczne zbiory opowiadań, w tym "Krzyż Walecznych" (1964), powieść historyczną "Crimen" (1975) oraz tomy esejów "Nie boję się bezsennych nocy" (1987) i wspomnień "Nowolipie" (1991). Na podstawie kilku z tych pozycji nakręcono filmy.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998) i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006). Jest laureatem m.in. nagrody literackiej im. Władysława Reymonta (2008), Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii "Warszawski twórca" (2009) i Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego (2017).

***

Tytuł reportażu: "Życie spełnione"

Autorka: Joanna Bogusławska

Data emisji: 16.11.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10 

kk

Czytaj także

"Pan Tadeusz" - reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 06:58
Rok 2021 jest rokiem Tadeusza Różewicza. Reportaż "Pan Tadeusz" jest niezwykłą opowieścią o poecie. Różewicza wspomina w nim wnuczka oraz bliskie poecie osoby. W audycji wykorzystano również archiwalia, m.in. wypowiedź żony Wiesławy oraz wiersze recytowane przez poetę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alina Czerniakowska i wartości jej życia. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 19:00
– Jesteś tyle warta, ile innym pomożesz – powiedziała Alinie Czerniakowskiej jej ukochana babcia przed śmiercią. Bohaterka reportażu jest reżyserem i dokumentalistą, autorką wielu filmów o tematyce historycznej i patriotycznej, laureatką Nagrody Specjalnej SDP za rok 2018.
rozwiń zwiń