Najstarszy w mieście antykwariat. "Z miłości do książek" - reportaż Marzeny Wróbel [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:26
Krystyna Smerda-Ujma i Sergiusz Ujma od blisko 30 lat prowadzą w Zielonej Górze antykwariat. Jest najstarszy w mieście. Jest też, niestety, zapewne jednym z ostatnich. W dwóch małych pomieszczeniach książki piętrzą się do sufitu, zajmując każdą wolną powierzchnię. Właściciele niebawem będą świętować 80. urodziny. Ze smutkiem i nostalgią wspominają dawne czasy, gdy drzwi antykwariatu niemal się nie zamykały.
Antykwariat
AntykwariatFoto: Yulia Grigoryeva/shutterstock

- My tu z mężem pracujemy i odpoczywamy. Śniadania sobie robimy. Ja tu się po prostu czuję jak u siebie. Wszędzie książki, jak u nas w domu - powiedziała w reportażu pt. "Z miłości do książek" Marzeny Wróbel Krystyna Smerda-Ujma.

- Pracuję w antykwariacie, ponieważ to lubię. Chyba najprzyjemniejsze jest to, że można porozmawiać z kimś miłym o książkach. Trudno mi zostawić to i po prostu zamknąć ten - brzydko mówiąc - interes - dodała.

- Kiedyś było bardzo dużo ludzi chętnych - i sprzedających, i kupujących. W tej chwili tak smutno, niekiedy nikogo nie ma. Najbardziej mnie smuci, że ludzie nie potrzebują książek. Nie lubią czytać. Mówią, że nie mają czasu, a godzinami oglądają różne rzeczy w internecie. Czas im umyka - wskazała.

Czego ludzie szukają obecnie w antykwariatach? Co przyciąga do antykwariatów stałych klientów? Jakie pozycje najczęściej przynoszą sprzedający? Jakie są skutki nieczytania książek? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 


Posłuchaj
25:42 "Z miłości do książek" - reportaż Marzeny Wróbel [POSŁUCHAJ] "Z miłości do książek" - reportaż Marzeny Wróbel [POSŁUCHAJ]

 

***

Od 1992 roku Biblioteka Narodowa prowadzi systematyczne badania czytelnictwa. Jak wynika z raportu "Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku", na pytanie: czy przeczytał/a pan/i w całości lub fragmencie co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów. 

Czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45 proc.), pożyczenie od znajomego (32 proc.), prezent (34 proc.).

Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23 proc.) i własny księgozbiór (20 proc.). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28 proc.).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24 proc.), popularna (20 proc.), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19 proc.).

***

Tytuł reportażu: "Z miłości do książek"

Autorka: Marzena Wróbel

Data emisji: 11.01.2022 r. 

Godzina emisji: 02.16

kk 

Zobacz więcej na temat: reportaż w Jedynce czytelnictwo

Czytaj także

"Fotografia pamięta" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 13:04
Anna Beata Bohdziewicz studiowała archeologię polską, a następnie etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1974-1980 pracowała w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów, początkowo jako asystentka na planie filmowym.
rozwiń zwiń