Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 07:00
Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Leon Wyczółkowski, Głowa Chrystusa, 1878-1882, Muzeum Narodowe w Krakowie
Leon Wyczółkowski, Głowa Chrystusa, 1878-1882, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Przykład żywej tradycji

W pieśniach wybrzmiewają opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.  
Kiedyś w czasie Wielkiego Postu pieśni były śpiewane w domach i kościołach. Dziś są tam obecne, ale nie w takim wymiarze jak dawniej. Najstarsze pokolenie wciąż pamięta, jak śpiewało się je przez wiele godzin.

- Jak człowiek śpiewa o męce Jezusa Chrystusa, to przechodzą dreszcze. Jak jego matka klęczy przed krzyżem, to tak jak my byśmy również pod tym krzyżem byli - opowiada jedna z bohaterek reportażu. 

- Ludzie zbierali się ochoczo, bo to był czas wolny, i rozmawiali. U nas dom był otwarty, schodzili się mężczyźni i rozmawialiśmy o dawnych czasach - słyszymy. 

Modlitwa i integracja 

Droga krzyżowa to nabożeństwo pokazujące historię przejścia Pana Jezusa od domu Piłata na wzgórze Golgoty. Jak wspomina jeden z rozmówców Joanny Sikory, w dawnych latach wielopokoleniowe rodziny uczęszczały w nabożeństwach. - Kiedyś były srogie zimy. Dzieci, rodzice, starsi - wszyscy chodzili na drogę krzyżową, same modlitwy trwały półtorej godziny i na końcu dwie lub trzy pieśni się śpiewało - mówi. - Ludzi było tak dużo, że jak ktoś miał mały dom, to oni się nie mieścili. Wszyscy byli bardzo zadowoleni (...). Kiedyś drogi krzyżowe to była integracja wsi i wówczas w czasie Wielkiego Postu odprawiane były codziennie - wyznaje. 


Posłuchaj
16:46 "Pieśni żalu" - reportaż Joanny Sikory (Jedynka) "Pieśni żalu" - reportaż Joanny Sikory (Jedynka)

 

Czytaj również:

 
Przegląd pieśni wielkopostnych 

Reportaż Joanny Sikory zrealizowany podczas Przeglądu Pieśni Wielkopostnych w Knyszyńskim Ośrodku Kultury organizowany wspólnie z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie. Zespoły ludowe powiatu monieckiego wykonywały pieśni wielkopostne oraz śpiewały "Gorzkie żale". 

źródło: Knyszyński Ośrodek Kultury/Youtube 

***

W reportażu wystąpili: Kazimierz Kakareko, Irena Kobeszko, Alfreda Malinowska, Donat Sadowski oraz Jan Szklarzewski. 

***

Tytuł reportażu: "Pieśni żalu" 

Autorka: Joanna Sikora

Data emisji: 15.04.2022 r. 

Godzina emisji: 0.35

ans 

Czytaj także

Droga Krzyżowa w Koloseum pod przewodnictwem papieża. Rosjanie razem z Ukraińcami poniosą krzyż

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 14:08
Jak poinformował Watykan, rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek. Rozważania nawiązują do wojny na Ukrainie.
rozwiń zwiń