"Muzyka daje siłę" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 07:40
W geście solidarności z artystami ukraińskimi europejskie instytucje oferują wsparcie, zapraszając muzyków do swych gmachów. Dzięki tak wyjątkowej idei Kyiv Symphony Orchestra otrzymała zgodę na wyjazd z ogarniętego wojną kraju.
Muzycy z Kijowa są już w Polsce i ćwiczą w Polskim Radiu
Muzycy z Kijowa są już w Polsce i ćwiczą w Polskim RadiuFoto: twitter.com/kultura_gov_pl

Był to pierwszy występ zespołu od początku trwającej na Ukrainie rosyjskiej agresji, a poprzedziło go kilkanaście dni prób. Ostatni koncert przed wojną muzycy zagrali w połowie lutego. Następny - już się nie odbył. Próby przerwano. Część muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze.

Na szczęście wszyscy żyją. Do Polski przyjechała ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników Kyiv Symphony Orchestra i ich rodzin. W Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego przygotowywali się do występów.

Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny odbył się 21 kwietnia w Filharmonii Narodowej i stanowi wydarzenie, którego znaczenia nie sposób przecenić. To także nasze wsparcie dla Ukrainy. Muzyka daje siłę i nadzieję, tak mówią muzycy z Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej. Przyjechali z różnych stron Ukrainy, Kijowa, Irpienia, Lwowa, Łucka, Charkowa. Chcą grać, by dawać nadzieję tym, którzy zostali w kraju ogarniętym wojną i tam walczą z najeźdźcą.

***

Kyiv Symphony Orchestra to ukraiński państwowy zespół z 40-letnią historią, który obecnie przechodzi rewolucyjną odnowę. Ze spotkania orkiestry z włoskim dyrygentem Luigim Gaggerem narodziło się rzadkie połączenie ukraińskiej zmysłowej muzykalności i zachodniego analitycznego podejścia do tekstu. Niezwykłe dla kijowskich orkiestr zaproszenie obcokrajowca na stanowisko głównego dyrygenta wynikało z ambitnego pragnienia muzyków do tworzenia interpretacji, które są jednocześnie świeże, świadome historycznie i wzruszające. Orkiestra szczególnie dba o zachowanie i promocję ukraińskich skarbów muzycznych.

Posłuchaj
25:45 "Muzyka daje siłę" - reportaż Joanny Bogusławskiej "Muzyka daje siłę" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Jedynka)

 

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Muzyka daje siłę" 

Autorka: Joanna Bogusławska

Data emisji: 26.04.2022 

Godzina emisji: 23.11

ans/mg/Radio Poland

Czytaj także

"Dla Ukrainy" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 22:00
21 kwietnia 2022 roku Sala Koncertowa warszawskiej Filharmonii stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia. Muzycy Kyiv Symphony Orchestra zaprezentują się w Nadzwyczajnym Koncercie Symfonicznym. W wykonaniu Zespołu, prowadzonego przez Luigiego Gaggera, zabrzmią utwory czołowych kompozytorów ukraińskich – Maksima Berezowskiego, Myrosława Skoryka i Borysa Latoszynskiego. 
rozwiń zwiń