"Piękno jest w nas". Reportaż o malarzu Marianie Adamczyku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:28
Marian Adamczyk urodził się w 1938 roku. Skończył liceum plastyczne w Nałęczowie, a w roku 1958 rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Jana Cybisa oraz Stanisława Szczepańskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1964 roku. 
Marian Adamczyk zajmuje się malarstwem sztalugowym, głównie w technice olejnej
Marian Adamczyk zajmuje się malarstwem sztalugowym, głównie w technice olejnejFoto: Rawpixel.com/Shutterstock

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, głównie w technice olejnej. Poza tym uprawia też rysunek. Portretował m.in. minister kultury Izabellę Cywińską i prymasa Józefa Glempa. 

– Mam teraz prawie 84 lata i jeszcze pracuję, maluję. Miałem gdzieś wystawę portretów, w gazetach pisali: "malarz kobiet". Moje obrazy wiszą w salonach arystokratów włoskich, w Palermo na przykład – mówi Marian Adamczyk. – Od dziecka fascynowała mnie uroda kobiet. Dlatego zostałem portrecistą – dodaje. 

Jego dorobek jest niebagatelny, bo obejmuje ponad dwa tysiące obrazów olejnych, freski w kościołach i na kamieniczkach Starego Miasta w Warszawie. Namalował wiele portretów kobiet i dzieci. W 1988 roku zainicjował grupę artystyczną "ROSOMAK", która skupiła przede wszystkim uczniów słynnych kolorystów.

Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum im. Jana Pawła II w Warszawie, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, jak również w kolekcjach prywatnych m.in. w Danii i na Węgrzech.

Marian Adamczyk napisał wspomnienia ze swojego życia, nadzwyczaj bogatego artystycznie, ale też pełnego niezwykłych spotkań. To opowieść o życiu spełnionym z perspektywy dojrzałego człowieka i artysty...


Posłuchaj
20:26 _PR1_AAC 2022_05_13-00-36-18-malarz.mp3 "Piękno jest w nas" - reportaż o malarzu Marianie Adamczyku autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

 

Zobacz też:


***

Tytuł reportażu: "Piękno jest w nas"

Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 13.05.2022 

Godzina emisji: 0.36

djr


Czytaj także

"Deskorolka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 08:00
W Polsce jest wiele osób, które kochają stare autobusy i tramwaje. Mają masę zdjęć i zawsze szukają okazji, aby przejechać się zabytkowym pojazdem. Wiedzą wszystko o detalach technicznych, historii, ale też pamiętają o ludziach, dla których miejska komunikacja i jej historia była wielką pasją, którą dzielili się z innymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż "Szpotański i spółka" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 18:06
Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie , następnie w latach 1910–1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, uzyskując dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911–1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
rozwiń zwiń