Pamięć o Marszałku będzie pielęgnowana

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 08:12
7 listopada – w miesiącu Pamięci o Niepodległej, przedstawiona została w Belwederze koncepcja powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Audio

Niewielu pamięta, że już 76 lat temu Sejm II Rzeczypospolitej, ledwie rok po śmierci Marszałka, postanowił, że takie muzeum powstanie. Przetoczyła się wojenna zawierucha, upłynął szmat czasu... i dopiero teraz temat powrócił.

W 2016 roku muzeum otworzy swoje podwoje. Jak ptaki do gniazda wróciły niedawno pamiątki Niepodległej rozproszone po świecie. Wróciły do Sulejówka, gdzie szumią jeszcze ulubione drzewa Józefa Piłsudskiego. I to tu właśnie, by "Pozyskać Pamięć" powstanie owo niezwyczajne, długo oczekiwane muzeum.

<<< Zapraszamy do kanału Drogi do Niepodległej >>>

W reportażu "Pozyskac Pamięć" autorstwa Barbary Grębeckiej opowiada o tym współtwórca tego jedynego w swoim rodzaju obrazu przeszłości (urodzony już na obczyźnie, w latach pięćdziesiątych) – wnuk Józefa Piłsudskiego, architekt Krzysztof Jaraczewski. Jego refleksję uzupełniają echa okolicznościowych spotkań w odzyskanym, odrestaurowanym Dworku Marszałka – Milusin, w Sulejówku.

<<< Zapraszamy do odwiedzenia kanału Studio Reportażu na moje.polskieradio.pl >>>

Posłuchaj nagrania!

Czytaj także

Piłsudski zginie w morzu wydatków?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 08:45
Jeśli rząd nie podejmie decyzji teraz, muzeum marszałka w Sulejówku może w ogóle nie powstać - mówi Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój głos sprzedawany będzie za 3 grosze"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 19:38
Tak mówił Józef Piłsudski podczas nagrania w 1924 roku. Ta i wiele więcej perełek znajduje się w zbiorach archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń