Zabili go naziści. Rodzina poznała prawdę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:41
"Przypadek Edwarda Margola" - reportaż nagrodzony Grand Prix Prezesa Polskiego Radia - doprowadził do rehabilitacji niesłusznie straconego polskiego robotnika przymusowego w III Rzeszy.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

16 lutego 2012 roku Radio Lublin nadawało reportaż Mariusza Kamińskiego "Człowiek bez praw", którego bohater - były robotnik przymusowy w III Rzeszy - opowiadał o egzekucji pewnego Polaka, powieszonego na oczach spędzonych na miejsce śmierci rodaków. Opowieść tę usłyszała pani Maria Zaręba, która podejrzewała, że straconym jest jej wuj Edward Margol. Skontaktowała się z Radiem Lublin. Wspólnie z autorem reportażu starali się dowiedzieć, jakie były losy wuja. Poszukiwania przyniosły zaskakujące efekty...

Mariusz
Mariusz Kamiński/fot.A.Szozda/PR

Jury konkursu o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia na najlepszy dokument radiowy przyznało autorowi tej audycji nagrodę za "bardzo dobrze skonstruowany dokument ukazujący dochodzenie do prawdy o wydarzeniu z czasów II wojny światowej, które zaważyło na reputacji rodziny, dochodzenie uwieńczone rozwikłaniem tej historii i rehabilitacją niesłusznie straconego robotnika przymusowego w III Rzeszy".

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Przypadek Edwarda Margola" Mariusza Kamińskiego.

Czytaj także

GRAND PRIX KRRiT 2012 - "Nic się nie stało" - Hanna i Adam Bogoryja-Zakrzewscy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 18:00
Historia mężczyzny, który przez przypadek trafił do aresztu śledczego i po 12 latach wyszedł z niego też przez przypadek. Grand Prix KRRiT za najlepszy reportaż radiowy 2012 roku.
rozwiń zwiń