X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskość w Ejszyszkach ma przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:36
Pani Lucyna Jundo wraz z mężem prowadzi w Ejszyszkach na Litwie jedyną w całym powiecie polską księgarnię. To nie jest zwykły sklep. To jedno z centrów polskości. Reportaż "Słowo polskie w Ejszyszkach”- autorka Marta Rebzda.
Audio
Lucyna Jundo
Lucyna JundoFoto: Magda Rebzda/Polskie Radio

Pomysł założenia tej księgarni zrodził się w sytuacji trwającego przez 10 lat bezrobocia i był ich sposobem na wyjście z impasu, w którym tkwili po upadku ZSRR  i po likwidacji miejscowego kołchozu, który dla nich, jak i dla większości mieszkańców był jedynym źródłem utrzymania.

/

W księgarni stoją na półkach książki polskie i litewskie. Miejscowi Polacy cieszą się, że jest taka księgarnia. - Zawsze coś w niej znajdę - mówi jedna z klientek i dodaje, że "mamy płomyczek słońca u siebie". Są tam słowniki, literatura dziecięca, piękne albumy, kolorowe książeczki dla maluchów, ćwiczeniówki, zeszyty.

 

Księgarnia działa już 13 lat. Jest tam również dużo drobiazgów.  Maluchy, które po nie przychodzą zawsze wybiorą sobie jakąś książkę.- Najczęściej ludzie kupują polskie książeczki dla dzieci - przyznaje bohaterka reportażu.
Lucyna Jundo starała się, aby po wejściu klienci czuli się jak w polskim domu. Stara się też, aby księgarnia była ostoją polskości. To zresztą jedyny sklep, gdzie są napisy w dwóch językach. - Po 13 latach widzimy z mężem, że to słowo polskie jest żywe - mówi. Jest może mniejsze zapotrzebowanie na Sienkiewicza, ale stale jest na Tuwima i Brzechwę. - Dopóki jest zapotrzebowanie na Tuwim i na Brzechwę, to polskość w Ejszyszkach ma przyszłość - podkreśla.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Longin Komołowski: napięcie na Litwie się utrzymuje

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 07:45
Polacy na Litwie są lojalnymi obywatelami tego państwa, ale chcą używać własnego języka, pisowni nazwisk, brać udział w życiu społeczno-politycznym. odzyskać ziemie – mówił prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 21:45
Na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków (6,6 proc. mieszkańców), ale - jak się okazuje - Litwini niewiele wiedzą o Polakach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartą Polaka zajmie się litewski Trybunał?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 18:19
Grupa litewskich posłów z partii konserwatywnej przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem, czy osoba posiadająca Kartę Polaka może być posłem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Litwy: konstytucja nie zezwala na pisownię nazwisk nie po litewsku

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 06:26
- Nie mogę postępować wbrew konstytucji, która zabrania pisowni imion i nazwisk nie w wersji litewskiej - powiedziała dziennikarzom prezydent Litwy Dalia Grybauskaite po spotkaniu w Wilnie z premierem Norwegii.
rozwiń zwiń