O chrząszczu, który powinien być świerszczem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 09:00
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie" - kto nie zna tego fragmentu wiersza Jana Brzechwy? W Szczebrzeszynie stanął nawet pomnik słynnego chrząszcza.
Audio
O chrząszczu, który powinien być świerszczem
Foto: sxc.hu

Z chrząszczem ze Szczebrzeszyna zrobił się jednak pewien problem. Wizja literacka Jana Brzechwy rozmija się bowiem z prawdą naukową. Bo, jak twierdzą specjaliści, chrząszcz nie wydaje dźwięków. Najprawdopodobniej poeta pomylił poczciwego chrząszcza ze świerszczem.

Czy więc wyrzeźbiony przez artystę chrząszcz to przypadkiem nie powinien być świerszcz? Jak kreacja słowotwórcza w wierszu Brzechwy działa na wyobraźnię i dlaczego chrząszcz brzmi tylko w strofach wiersza? Dlaczego chrząszcz mógł zostać świerszczem?

W reportażu rymem i anatomią zainteresują nas: entomolog prof. Magdalena Gantner, językoznawca prof. Maria Wojtak i znakomity rzeźbiarz twórca szczebrzeskiego chrząszcza Zygmunt Jarmuł, a dzieci z Domu Kultury w Szczebrzeszynie zacytują wiersze Brzechwy najpiękniej jak potrafią.

"Rym i anatomia” – Czesława Borowik z Polskiego Radia Lublin.

Zobacz więcej na temat: czesława borowik reportaż

Czytaj także

"Kamil, vloger od bocianów" - Czesława Borowik (PR Lublin)

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 08:00
Piątek, 31 maja, godz. 21.14. Program 1. Kamil ma ogromną wiedzę ornitologiczną. Jego pasją są wszystkie ptaki, ale przede wszystkim bociany, o których prowadzi własnego video bloga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Droga na mizar”- Czesława Borowik (PR Lublin)

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 10:10
Poniedziałek, 8 lipca 2013, godz. 21.14, Program 1. Kolaż dźwiękowy nagrany podczas Dni Kultury Tatarskiej w małej miejscowości Studzianka, w której przed wiekami mieszkali Tatarzy. Dziś mieszkańcy kultywują tatarskie tradycje. Uczynili je nawet swoją wizytówką.
rozwiń zwiń