Radiowe reportaże i dokumenty nagrodzone

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 18:47
Z 14 nadesłanych z całej Polski materiałów radiowych jury wybrało najlepsze reportaże. Nagrodę specjalną otrzymali autorzy zgłoszonego przez radiową Jedynkę reportażu "Szepty dzieciństwa" Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak.
Audio
  • Znamy laureatów prestiżowych nagród w dziedzinie reportażu (Aktualności Jedynki)
  • Najlepsze polskie reportaże nagrodzone - relacja Katarzyny Pilarskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Polskie Radio zawsze nadawało relacje z najważniejszych wydarzeń
Polskie Radio zawsze nadawało relacje z najważniejszych wydarzeńFoto: M.Borawska/PR

W Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego - o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory.
Nagrodę główną jury konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w składzie: Sławomir Rogowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Irena Piłatowska-Mądry, przyznało Alicji Grembowicz, autorce reportażu "Podróż Kasi", "za dramatyzm, wzruszające ukazanie poszukiwania tożsamości przez bohaterkę, wrażliwość i wielki warsztat autorki". Reportaż został zgłoszony przez PR 24.

Ponadto jury przyznało dwie równorzędne nagrody specjalne - Hannie i Adamowi Bogoryja Zakrzewskim ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorom reportażu "Adam z Warszawy", "za niezgodę na krzywdę choćby jednego człowieka i poszukiwanie prawdy" oraz Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi (Fundacja Głos Ewangelii) - twórcom reportażu zgłoszonego do konkursu przez radiową Jedynkę "Szepty dzieciństwa", "za ukazanie z niezwykłą wrażliwością chrześcijańskiej postawy człowieka wobec bliźnich i przyrody, z jednoczesnym podziękowaniem za piękny portret pana Wincentego Bryćki".

Reportaż w radiowej Jedynce >>>

Jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry, w składzie: Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Sławomir Rogowski, nagrodziło Grand Prix Prezesa Polskiego Radia Katarzynę Michalak z Polskiego Radia Lublin, autorkę dokumentu "Złoty chłopak", "za bardzo dobrze udokumentowaną i skonstruowaną radiową opowieść o człowieku, któremu udało się zrealizować wyprzedzające epokę marzenie o kinie - świątyni sztuki".
Nagrodę specjalną otrzymała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorka dokumentu "Wyspa wolności", "za wnikliwe ukazanie ludzkich dramatów uciekinierów z PRL-u na Bornholm - wyspę wolności".

Rozstrzygnięto także XIX Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Decyzją jury w składzie: Wojciech Markiewicz (przewodniczący), Janina Jankowska, Agnieszka Pacho-Jocek, Anna Sekudewicz, Bartosz Panek oraz głosami publiczności, nagrodę główną - stypendium przyznano Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej z radiowej Dwójki, autorce reportażu "Jak działa artysta. Opowieść O Julianie Antoniszu", "za niekonwencjonalną, dobrze udokumentowaną opowieść o artyście, który na przekór swoim czasom odkrył nowe horyzonty dla dźwięku, obrazu i słowa".
Wyróżnieniem uhonorowano Kamilę Perkę z Polskiego Radia Łódź, autorkę dokumentu "Dzieci się nie chowa", "za wrażliwość i niezwykle prostą, otwartą na nietypowych bohaterów i ich problemy narrację oraz umiejętne wykorzystanie środków radiowych".

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Łukasza Zagrobelnego z zespołem.

Czytaj także

”Podróż Kasi” – Alicja Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 15:30
Nieco ponad 16 lat temu polskie małżeństwo, które po studiach wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, zaadoptowało 2-miesięczną Chinkę, znalezioną na ulicy prowincjonalnego miasta (kilkadziesiąt kilometrów od Hongkongu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szepty dzieciństwa" - Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 18:53
Szorstkie dłonie, zapach miodu, delikatny i cichy głos. Jest skromnym przewodnikiem po świecie, którego zwykliśmy nie dostrzegać, po świecie, za którym większość z nas tęskni. W listopadzie skończy 100 lat.
rozwiń zwiń