"Coming out" dziecka to odwaga, ale także zaufanie do rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 16:06
Jak rodzice mają się oswoić z informacją o homoseksualności dzieci? Psychoterapeuci Agata Loewe i Daniel Bąk uważają, że powinni zrozumieć swoje dzieci. - To jedyny sposób, żeby zachować kontakt z własnym dzieckiem. Dziecko jest takie, jakie jest - mówią w audycji "Problem z głowy”.
Audio
  • "Coming out” dziecka to odwaga, ale także zaufanie (Jedynka/Problem z głowy)
Relacje matek z córkami bywają trudne, ale są też fascynujące
Relacje matek z córkami bywają trudne, ale są też fascynująceFoto: Glow Images/East News

- Jeżeli chcemy być częścią życia naszego dziecka, to warto jest je poznawać z każdej strony i rozmawiać na różne tematy, także o tym z kim się wiążą - powiedziała Agata Loewe. Psychoterapeutka uważa, że nie można odbierać komuś czyjegoś odczuwania. - Jeżeli ktoś powiedziałby mi, że jest osobą homoseksualną, to nie mam prawa kwestionować tej deklaracji, bo to nie moja wątpliwość tylko cudze wyznanie w stosunku do mnie - podkreśliła.

Daniel Bąk zwraca uwagę, że dziecko należy traktować, jako ważne i cenne źródło informacji. - Jeżeli mówi, że jest homo czy bi, to tak jest. Jeśli ma wątpliwości, to rodzice w atmosferze pełnego wyboru powinni pozwolić dziecku sprawdzać - podkreślił. Bąk powiedział, że często zdarza się, iż rodzice mają poczucie winy, że to oni zrobili coś nie tak. Według psychoterapeuty, nie można jednak obarczać rodziców za wybór przez ich dzieci orientacji seksualnej.

Agata Loewe zwróciła uwagę na fakt, że "coming out” nie jest jednorazowym wydarzeniem. To zaledwie początek, który później przez wiele lat może mieć różne scenariusze. - Rodzice mogą zareagować emocjonalnie, często negatywnie, by po jakimś czasie, gdy opadną emocje poczuć wstyd, że tak zareagowali - powiedziała.

W audycji można także wysłuchać historii Majki i Neli, które są w związku od 7 lat. Rodzina Neli w pełni to akceptuje, natomiast rodzice Majki nie potrafią pogodzić się z homoseksualizmem swojej córki.

Z gośćmi rozmawiała Nina Karczmarewicz.

to

Czytaj także

Homoseksualizm chorobą? Ministerstwo zdrowia odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 16:44
- Homoseksualność nie jest zaburzeniem ani chorobą - przekonuje resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację posłanki Krystyny Pawłowicz (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać o seksie z dzieckiem, które kocha inaczej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:00
Wielu rodziców, gdy dowiadują się, że ich dzieci preferują osoby tej samej płci, oddalają się od nich i nie potrafią rozmawiać na ten temat. Jak edukować seksualnie dorastającą młodzież, gdy jest ona orientacji homoseksualnej?
rozwiń zwiń